Za sprawą dr. Daniela Czerwińskiego z gdańskiego oddziału IPN oraz książki jego autorstwa pt. Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945-1956 wszyscy, którzy postanowili spędzić wtorkowe popołudnie z tczewską książnicą, otrzymali niepowtarzalną okazję poznania jednej z najtrudniejszych kart historii Pomorza Gdańskiego – pierwszych lat funkcjonowania okrytych jak najgorszą sławą urzędów bezpieczeństwa publicznego.
Gość Biblioteki opowiedział zebranym m.in. skąd wzięli się na Wybrzeżu funkcjonariusze UB, jak również o ich pochodzeniu, wykształceniu oraz bestialskich metodach pracy, w których nie cofano się przed używaniem tortur, czy też nawet morderstw. Nie mniej zajmujące były opowieści zaproszonego autora o przestępczości wśród przedstawicieli aparatu bezpieczeństwa, a także ich roli w instalowaniu systemu komunistycznego na Pomorzu Gdańskim. Nie zabrakło również odniesień do historii samego Tczewa, jak i całego powiatu, w tym historia odnalezienia przez funkcjonariuszy tczewskiego UB budynku na swoją siedzibę, czy też działań podejmowanych wobec Kurii Biskupiej w Pelplinie.
Wszystkich, którzy nie mogli być z nami we wtorkowe popołudnie, zapraszamy do lektury książki dr. Daniela Czerwińskiego pt. Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945-1956, która jest dostępna w tczewskiej książnicy.