Promocja tczewskiego kryminału w bibliotece

W miniony piątek, 10 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Piotrem Bolcem promujące jego najnowszą powieść pt. „Samson„. Autor, mieszkaniec Tczewa właśnie w swoim rodzinnym mieście umieścił akcję kryminału, który z tego powodu nazywany jest „tczewskim kryminałem”.

Spotkanie z czytelnikami było też okazją bliższego poznania pisarza, który przyznał, że pisał od najmłodszych lat. Początkowo do szuflady, później swoje teksty wysyłał na różne konkursy. Jedno z opowiadań Piotra Bolca znalazło się w zbiorze „Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia”, zawierającym teksty uczestników warsztatów literackich Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Debiutował w 2014 roku powieścią o intrygującym tytule „Ludzie przechodni„. Jak rozumieć ten tytuł? Tak autor określił ludzi żyjących w trudnym okresie przejścia od komunizmu do demokracji, w czasie które stanowi tło kryminalnej intrygi. Nasz gość zaznaczył, że najbardziej interesują go ludzkie emocje, motywy, które nakłaniają do popełnienia zbrodni. Widać to wyraźnie zarówno w debiutanckiej, jak i najnowszej powieści. Ale „Samson” to także powieść miejska. Tczew, jego ulice, budynki zostały w niej odwzorowane bardzo wiernie i tym samym autor przyczynia się do jego promocji. Zapytany, czy w kolejnych książkach Tczew, także będzie miejscem akcji, pisarz przyznał, że tak, ale będzie on ukazany w nieco innej rzeczywistości. Piotr Bolc okazał się ciekawym rozmówcą. Opowiedział zebranym w bibliotece czytelnikom, między innymi, kto jest jego literackim mistrzem, czyje kryminały czyta najchętniej, czy ma swoje pisarskie rytuały oraz dlaczego założył blog „Dziennik lektury”, na którym dzieli się refleksjami z przeczytanych książek.

Na zakończenie spotkania autor podpisywał swoją najnowszą powieść.