Witajcie Kochani!
Pandemia nadal szaleje, biblioteki zamknięte :(, kolejny raz Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci odbędzie się on-line. Już niedługo Święta Wielkiejnocy – więc tradycyjnie propozycja typowo świąteczna.
Zachęcam Was do przeczytania opowiadania Zofii Staneckiej “Szukanie jajek” z książki “Wielka księga Basi i Franka”. Myślę, że każdy z Was zna sympatyczną Basię i jej przygody. Tym razem poznajemy pewną tradycję świąteczną, która co roku odbywa się w domu dziewczynki. Jaka?
W pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, zaraz po śniadaniu dzieci wyruszają na poszukiwanie czekoladowych jajeczek, które rodzice sprytnie poukrywali w całym domu. Jak możecie się domyślać, bohaterowie mają przy tym mnóstwo zabawy, nie obejdzie się tez bez kłopotów. Jakich? Zapraszam do lektury 🙂
Wam również proponuję taką świąteczną zabawę – namówcie rodziców, by poukrywali w domu świąteczne słodycze (nie tylko jajka) – a Wy, zaraz po śniadaniu wielkanocnym, ruszycie na poszukiwania. A może macie ogród? Wtedy zabawa będzie jeszcze ciekawsza. Jeśli macie rodzeństwo, możecie urządzić zawody – kto zdobędzie więcej słodyczy, ten wygrywa:) Tylko nie zjedźcie wszystkich od razu!
A słodycze możecie włożyć do zrobionego przez siebie pojemnika – zajączka.
Czego będziecie potrzebować? :
- puszka – na pewno z okazji Wielkanocy rodzice przygotują pyszne sałatki – po groszku lub kukurydzy zostanie puszka, której możecie użyć
- brystol (szary, brązowy lub biały w zależności od tego, jakiego koloru ma być Wasz zajączek)
- różowy brystol (lub pianka, jeśli macie)
- różowy pomponik
- para ruchomych oczu (można je tez zrobić z białego i czarnego kółka z papieru lub po prostu narysować)
- farba (biała, szara lub brązowa w zależności od tego, jakiego koloru ma być Wasz zajączek)
- pędzel i woda
- nożyczki
- ołówek (do narysowania uszu i łapek)
- czarny pisak
- taśma dwustronna lub klej (magic, wikol lub inny mocny)
Jak zrobić?
Dzień wcześniej malujemy puszkę na wybrany kolor i zostawiamy do wyschnięcia.
Z brystolu wycinamy uszy i nóżki. Z różowego brystolu – mniejsze uszy (to będzie środek), sześć małych kółeczek i dwa trochę większe. Przygotowujemy uszy i łapki (tak jak widzicie na zdjęciu).
Uszy przyklejamy z tyłu puszki, tak, żeby większa część wystawała. Z przodu przyklejamy oczy, nos z pompona i łapki. Pisakiem dorysowujemy buzię.I zając gotowy! Może posłużyć jako pojemnik (np. na słodycze) lub osłonka do doniczki.
Wesołych Świąt!