Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie włącza się w akcję Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – Żonkile – upamiętniającą 81 rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Dla uczniów klas szkół podstawowych przygotowano pokazy filmowe, których premiera będzie miała miejsce o 8:00 rano w dniu 19 kwietnia. Filmy te mają na celu edukacje najmłodszych, pokazując im wartościowe treści o empatii, uczuciach i historii.
Dla klas 1-3: Zrealizowany przez Hi-Story film animowany na podstawie opowiadania „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej przenosi nas w bajkowy świat, w którym żyją dobre duszki, opiekujące się lasem i wszystkimi stworzeniami, które go zamieszkują. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia przybliża dzieciom tematy empatii, sprawiedliwości i straty.
Dla klas 4-6: Film na podstawie opowiadania „Było-nie ma-jest” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Animacja opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką Krysią odbywamy podróż po miejscach, czasach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać.
Dla klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych polecamy pracę z filmem „Zdążyć przed Panem Bogiem” na podstawie reportażu Hanny Krall.
Narracja w filmie opartym na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana będzie osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…
Opisy filmów ze strony polin.pl