Wyniki III Edycji Konkursu Historycznego

Za nami III Edycja Konkursu Historycznego „Tczew w czasie i przestrzeni…” zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie. Konkurs, którego nazwa inspirowana jest książką Romana Landowskiego wpisuje się w obchody dnia Święta Tczewa – 30 stycznia.

Tegoroczna rywalizacja, skierowana była do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu miasta Tczewa. Etap finałowy konkursu składał się z testu rozwiązywanego indywidualnie oraz rywalizacji drużynowej, w trakcie której zawodnicy rozwiązywali krzyżówki oraz zadania graficzne a także odpowiadali na pytania otwarte. Finaliści przygotowani pod okiem opiekunów szkolnych wykazali się szeroką wiedzą na temat swojego miasta.

Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Kazimierz Ickiewicz, Krzysztof Zieliński, Michał Landowski, które przyznało nagrody indywidualne:

• I miejsce – Zuzanna Trawczyńska (SP 4), nagroda – bon o wartości 50 zł,
  • II miejsce – Kacper Kiżewski, nagroda (SP 4) – bon o wartości 40 zł,
  • III miejsce – Zuzanna Pionk, nagroda (SP 12) – bon o wartości 30 zł.

oraz drużynowe:

• I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4, w składzie: Trawczyńska Zuzanna. Kacper Kiżewski, Ot Franciszek, nagroda – każdy z członków drużyny bon o wartości 50 zł.
  • II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8, w składzie: Bugajski Jan, Kolanowska Agata, Piekarski Jan, nagroda – każdy z członków drużyny bon o wartości 40 zł.
  • III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 12, w składzie: Ot Antoni, Pionk Zuzanna, Zieliński Michał, nagroda – każdy z członków drużyny bon o wartości 30 zł.
  • Nagrody wręczyli przewodniczący jury Kazimierz Ickiewicz wraz z Dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie dr. Krzysztofem Kordą. Ponadto zwycięscy jak i pozostali uczestnicy otrzymali upominki książkowe.

Wymienieni zawodnicy w drodze po najwyższe laury, odpowiedzieli m.in. na pytania dotyczące rodziny księcia Sambora II (jak i samego władcy), bitew rozegranych na przestrzeni wieków w okolicach Tczewa jak i samym Tczewie w 1807 r. Równie ważna okazała się wiedza nt. wybitnych tczewian, wyjątkowych budowli miejskich jak również ważniejszych wydarzeń z historii miasta oraz baśni Romana Ladnowskiego. Te ostatnie, łączące w sobie pierwiastki historii z fantazja, stanowią niezwykle istotny, bowiem często pierwszy etap w procesie zaciekawiania najmłodszych historią, w tym tą dotyczącą ich najbliższego otoczenia.

Zachęcamy młodych adeptów historii Tczewa do pogłębiania swojej wiedzy, która posłuży im w trakcie przyszłorocznych zmagań i sprawi, że rywalizacja stać na równie wysokim poziomie co w roku obecnym.

{phocagallery view=category|categoryid=524|limitstart=0|limitcount=0|detail=8}