Ogólnopolska Noc Bibliotek w Tczewie

Relacja z Nocy Bibliotek autorstwa Telewizji Tetka Tczew

Po raz drugi biblioteki w całym kraju, w sobotę 4 czerwca, o niezwykłej porze zaprosiły do swoich siedzib. Celem akcji było pokazanie mało znanej strony książnic – miejsc kultury otwartych na pasje swoich obecnych i przyszłych czytelników.

W tym roku do tego grona dołączyła również Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, która w sobotni wieczór zabrała wszystkich chętnych w podróż po bibliotece. Dla tych, którzy zechcieli skorzystać z zaproszenia tczewskiej książnicy czekało wiele atrakcji.

Najmłodsi spędzili wspaniałe chwile w Dziale Bajek, gdzie mogli nie tylko posłuchać baśni, ale też uczestniczyć w zajęciach plastycznych. Bajki dzieciom czytali pracownicy bibliotek oraz wolontariusze z Włoch i Gruzji.

Młodzi czytelnicy spotkali się również z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, bardzo znaną pisarką, autorką książek o przygodach Florki.

Z kolei dorosłych czytelników uraczył ciekawymi opowieściami podróżnik Marek Fiedler, syn Arkadego Fiedlera, autora m.in. Ryby śpiewają w UkajaliDywizjonu 303. Marek Fiedler opowiedział o wyprawach ze swoim ojcem oraz zaprezentował filmy z jego podróży.

Coś dla siebie znaleźli również fani muzyki, dla których Biblioteka przygotowała spotkanie z dziennikarzem muzycznym Marcinem Mindykowskim nt. Czy rock obalił komunizm w Polsce. Zaś dla wielbicieli folkloru na dziedzińcu książnicy przygrywała Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta Torpeda, a do tańca gości zachęcał miejscowy zespół regionalny Frantówka.

Miłośnicy historii regionalnej mogli natomiast zwiedzić byłe więzienie sądowe, czy też zobaczyć najcenniejsze zbiory archiwalne Sekcji Historii Miasta, w tym blisko 12.000 zdjęć dawnego Tczewa.

W zorganizowanym specjalnie z tej okazji Kiermaszu Książki Regionalnej udział wzięło pięć wydawnictw, które przedstawiły swoją najnowszą ofertę umożliwiając zainteresowanym nabycie ich książek.

Organizatorami spotkania byli: Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Skulteta w Tczewie oraz Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie. Impreza została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.