Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa

W sobotę, 5 września, w ramach akcji Narodowego Czytania, cała Polska czytała ?Lalkę? Bolesława Prusa, czytał również i Tczew. Tego dnia, dokładnie w samo południe, obok ławeczki Romana Landowskiego na deptaku przy ul. J. Dąbrowskiego odbyło się wspólne czytanie wspomnianej powieści, która już od lat zaliczana jest do kanonu polskiej literatury narodowej.

Uroczystość rozpoczęto muzycznym wprowadzeniem do epoki, w której rozgrywa się akcja powieści. Zgromadzeni wysłuchali m.in. utworu Andrzeja Kurylewicza z filmowej adaptacji ?Lalki?. Następnie przedstawiono sylwetkę Bolesława Prusa i charakterystykę jego dzieła.

W tym roku wybrane fragmenty powieści Bolesława Prusa zaprezentowali: Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, sekretarz miasta Katarzyna Mejna, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Gabriela Makać, dyrektor Fabryki Sztuk Alicja Gajewska, komendant Straży Miejskiej Andrzej Jachimowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Krzysztof Korda, uczennica Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych Marta Brzóska, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Katarzyna Piernicka oraz ochotnicy spośród zgromadzonej publiczności, którzy w nagrodę otrzymali pamiątkowe stemple ? Narodowe Czytanie 2015.

O wzburzonych losach bohaterów ?Lalki? przypominała tego dnia nawet pogoda, która jednakże nie wystraszyła miłośników powieści Bolesława Prusa.

Akcję Narodowego Czytania zainaugurował trzy lata temu Prezydent RP Bronisław Komorowski lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Dwa lata temu czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, a rok temu „Trylogię”.

{phocagallery view=category|categoryid=388|limitstart=0|limitcount=0|detail=8}