Spotkanie Żuławskie z Tomaszem Jagielskim

Spotkanie zorganizowane 6 marca przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie oraz miejscowy Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego stało się okazją do przybliżenia osobliwości Żuław Gdańskich. Gość specjalny ? Tomasz Jagielski, historyk, nauczyciel w Zespole Szkół w Suchym Dębie przybliżył historię dwóch żuławskich miejscowości ? Steblewa i Wróblewa, o których napisał monografie.

Wprowadzeniem do prelekcji był slajd ukazujący czternastowieczną mapę Żuław. Jagielski mówił o ponad siedemsetletnich dziejach Wróblewa. Zaznaczył, że pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1308 roku, kiedy Władysław Łokietek darował ją synom podkomorzego gdańskiego Unisława: kasztelanowi tczewskiemu Jakubowi i Janowi, podkomorzemu tczewskiemu. Zwrócił uwagę na niewielki kościół w tej urokliwej miejscowości. Zaciekawienie publiczności wzbudził zwłaszcza rysunek porównawczy świątyni z Kościołem Mariackim w Gdańsku. Z kolei w Steblewie warto zobaczyć ruiny czternastowiecznego kościoła, strażnicę wałową z 1906 roku i domy podcieniowe. Prelegent przybliżał też najważniejsze fakty z dziejów tej miejscowości, włącznie z wizytą króla polskiego Władysława IV w 1636 roku i władcy szwedzkiego Karola Gustawa podczas ?potopu szwedzkiego?. Zgodnie ze stwierdzeniem, że to ludzie tworzą historię, nie zabrakło archiwalnych zdjęć ukazujących życie społeczne omawianych miejscowości. Po prezentacji odbyła się dyskusja. W ?Spotkaniu żuławskim? uczestniczyło bardzo dużo osób, szczególnie młodzieży, z Tczewa, jak i goście z Żuław Gdańskich.

{phocagallery view=category|categoryid=302|limitstart=0|limitcount=0|detail=8}