Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Odziany w czerwony płaszcz Mikołaj, na Kociewiu zwany również Gwiazdorem, już zaprzęga sanie, elfy przygotowują długo wyczekiwane upominki, wszystko po to, by zadowolić, zarówno młodszych, jak i starszych miłośników świątecznych niespodzianek. Przed nami wyjątkowy, nostalgiczny, pełen wzruszeń czas, wypełniony rodzinnym ciepłem, bliskością, wzajemną życzliwością, czas odpoczynku i wytchnienia, refleksji i koncentrowania się na tym, co najważniejsze. W tę niepowtarzalną atmosferę świąt udało się wprowadzić licznie zgromadzoną publiczność za sprawą tradycyjnych jasełek bożonarodzeniowych, zorganizowanych w piątek, 14 grudnia 2018 roku tym razem nie w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, jak miało to miejsce w ubiegłych latach, a w budynku tczewskiej książnicy, przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6.
Występujący na bibliotecznej scenie aktorzy: pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy, uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 10, a także młodzież z Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich jak zwykle stanęli na wysokości zadania. Nie zabrakło kolorowych kostiumów, rozświetlonej blaskiem lampek choinki, monarchów składających dary nowonarodzonemu Jezusowi, wirujących w tańcu śnieżynek, strojnych w biel aniołów, świątecznych wierszy, pastorałek, no i oczywiście płynących prosto z serca bożonarodzeniowych życzeń. Bez śniegu za oknem, bez typowo zimowej aury, ale za to w podniosłym nastroju i z kolędą na ustach… Takie było właśnie biblioteczne widowisko jasełkowe.
Boże Narodzenie w barwach moro
Zaczęło się niestandardowo… Żołnierskie stroje, karabiny, okopy, w centrum Maryja i Józef z nowonarodzonym Dzieciątkiem… Uczniowie tczewskiej Szkoły Podstawowej nr 10, w związku z obchodzonym w roku 2018 jubileuszem odzyskania przez Polskę niepodległości, zaprezentowali widzom przedstawienie, będące symbolicznym hołdem złożonym zarówno tym, którzy przez lata walczyli o wolność ojczyzny, jak i tym, którzy niezmiennie apelują o pokój na świecie. Występujący na scenie aktorzy wspólnie odśpiewali fragment kolędy „Cicha noc” w języku polskim, angielskim oraz niemieckim, a także wykonali nastrojowy utwór świąteczny zatytułowany „Wolne krzesło przy stole”. „Czy byłbyś gotowy zaprosić w ten wieczór każdego, kto puka do drzwi?” – śpiewająco pytali uczestniczący w bibliotecznych jasełkach uczniowie. Ten i wiele innych skłaniających do refleksji wersetów przeplatano dialogami oraz wygłaszanymi przez małych aktorów prośbami, życzeniami i przestrogami na przyszłość. Dzieci mówiły między innymi o konieczności stłumienia gniewu, odrzucenia nienawiści, wzajemnym szacunku, sprawiedliwości i bezpieczeństwie, o potrzebie zastąpienia bólu i rozpaczy rodzinnym ciepłem, spokojem i radością. Trudne do osiągnięcia, a jednak niezbędne do budowania lepszego jutra. „Na ziemi pokój ludziom dobrej woli!” – wykrzyknęli na zakończenie odziani w żołnierskie stroje aktorzy, symbolicznie składając broń u stóp Świętej Rodziny. Występ nagrodzono gromkimi brawami.
Śpiewem, tańcem i wierszem
Niezapomniane wrażenia zagwarantowali również, zgromadzonej w tczewskiej bibliotece publiczności, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1. Zaczęło się tradycyjnie, bo od Józefa i Maryi, przygrywających na fletach pastuszków, aniołów czuwających przy nowonarodzonym Dzieciątku oraz wyposażonych w biblijne dary mędrców. Po scenach w betlejemskiej szopce i odśpiewaniu pastorałki o karawanie przemierzającej nocą pustynię, dziewczynki zaprezentowały zebranym wyjątkowy układ taneczny. Były wirujące wstęgi, odziane w biel tancerki i znany wszystkim, a jednocześnie tak poruszający podkład muzyczny. Wybrzmiewający z głośników utwór „Hallelujah” Leonarda Cohena, bo o nim mowa, plus chwytający za serce występ śnieżynek na długo jeszcze zapewne pozostanie w pamięci widzów.
Jako kolejni na scenie pojawili się pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z przygotowanym przez siebie popisem słowno-muzycznym. Aktorzy odśpiewali tradycyjne kolędy: „Bóg się rodzi” i „Dzisiaj w Betlejem”, ponadto, obok wiersza „Wtedy jest Boże Narodzenie”, zaprezentowali zebranym utwór rozpoczynający się od słów: „Zapadł wieczór – ten jedyny, najpiękniejszy w roku, wszyscy są dla siebie mili i tak cicho wokół”. Na zakończenie publiczność usłyszeć mogła chwytającą za serce pastorałkę „Kolęda dla nieobecnych” i wyśpiewywane przez aktorów prośby o to, by trwać w swych postanowieniach „wbrew tak zwanej ironii losu”.
O świętach inaczej
Ostatnia grupa – młodzież z tczewskiego Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich – rozpoczęła i zakończyła występ od kolęd: „Przybieżeli do Betlejem” na początek oraz radośnie wyśpiewywanej pieśni „Pójdźmy wszyscy do stajenki” kończącej minispektakl bożonarodzeniowy. A co pomiędzy? Symboliczne, momentami żartobliwe, innym z kolei razem trafiające w sedno problemu scenki rodzajowe mniej bądź bardziej związane ze zbliżającymi się świętami. I tak na bibliotecznej scenie pojawiła się między innymi rodzina, traktująca Boże Narodzenie jedynie jako pretekst do prześcigania się w przygotowywaniu coraz bardziej wymyślnych ozdób oraz rodzice, którym wydawało się, że pieniądze, drogie gadżety, wyjazdy zagraniczne są w stanie zastąpić dzieciom domowe ciepło, miłość rodzicielską oraz świąteczną atmosferę. Był też dialog o rzeczach i zjawiskach nadprzyrodzonych, a także współczesna wersja Maryi i Józefa, poszukujących schronienia, czy raczej pozostając w wariancie uwspółcześnionym – noclegu na czas bożonarodzeniowego świętowania. Gromkie brawa i nieustannie wybuchające salwy śmiechu to chyba jedyna słuszna ocena zaprezentowanego przez młodzież wystąpienia jasełkowego.
Na zakończenie Aneta Tomaszewska – kierownik Filii nr 2 MBP wraz z Krzysztofem Kordą – dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie złożyli wykonawcom podziękowania za udział w świątecznym przedsięwzięciu, zaś opiekunom i reżyserom spektakli wręczyli dyplomy i drobne upominki za pracę włożoną w przygotowanie poszczególnych programów artystycznych.