Poprzedni
Dawnych obyczajów rok cały – promocja książki Romana Landowskiego
[responsivevoice_button voice="Polish Female" buttontext="Odczytaj automatycznie na głos"]
W czwartek 21 listopada 2024 r. w Bibliotece Głównej miała miejsce promocja nowego wydania książki Romana Landowskiego "Dawnych obyczajów rok cały". Wydarzenie to wywołało duże zainteresowanie czytelników nie tylko z Tczewa, ale i z całego Kociewia! W wypełnionej do ostatniego miejsca sali konferencyjnej Biblioteki Głównej na Starym Mieście, zgromadzeni goście mogli usłyszeć nie tylko o samej książce, ale także o wierzeniach i tradycjach z naszego regionu. Te, pozbierane niegdyś i spisane przez Romana Landowskiego, są świadectwem bogatej kultury ludowej Kociewia, która jednak bywa znana coraz mniejszej liczbie osób. Na szczęście, publikacje takie jak "Dawnych obyczajów rok cały" pozwalają ocalić ją od zapomnienia, a często odkrywają przed nami źródła tradycji i zwyczajów, które obchodzone są na Kociewiu do dzisiaj.
W spotkaniu udział wzięły osoby, dzięki którym nowe wydanie książki mogło dojść do skutku: Janusz Landowski (prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej), Tomasz Graban (jeden z autorów zdjęć) oraz prof. dr. hab. Edwardem Jakielem (autor wstępu do książki). Spotkanie prowadziła prowadziła Beata Graban.
Wszyscy goście obecni na spotkaniu otrzymali bezpłatny egzemplarz publikacji - oczywiście mało kto mógł się oprzeć zerkaniu do treści książki.
Wydawcą książki "Dawnych obyczajów rok cały" jest Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, a mecenat objęły Fabryka Sztuk oraz Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.
Galeria zdjęć ze spotkania
Następny
Kolory i dźwięki Kociewia
[responsivevoice_button voice="Polish Female" buttontext="Odczytaj automatycznie na głos"]
-projekt dźwiękowo – fotograficzny Magdy Świerczyńskiej-Dolot
Pamięć jest bardzo ważna. Przekazywana z pokolenia na pokolenie uczy, uświadamia, zmusza do refleksji. Czas mija i ludzie, którzy pamiętają dawne czasy, odchodzą. Jednym ze sposobów przechowywania wspomnień są rozmowy, niespieszne słuchanie i nagrania.
Nagrania dźwiękowe są intymne, pozwalają uchwycić Człowieka w całej palecie barw, związanych z różnymi emocjami w głosie. Dźwięk działa na wyobraźnię, tworzy przed oczami obrazy.
W ramach projektu powstało osiem portretów dźwiękowych najstarszych kobiet – mieszkanek Kociewia Kobiet - kwiatów Kociewia, bo z kwiatami i barwami - obok haftu i gwary - ten region kojarzy się potencjalnemu przechodniowi. Osiem wspaniałych opowieści o dawnym Kociewiu, życiu na wsi i w mieście, trudach związanych z wojną, dzieciństwie i pasji oraz miłości do regionu.
Czytaj dalej