Wystawa o Wincentym Witosie

Wystawa o Wincentym Witosie

Serdecznie zapraszamy na wystawę o Wincentym Witosie.

Wystawa plenerowa prezentowana jest od 9 do 25 lutego 2024 r. przy ul. Pomorskiej na placu między Dworcem PKP, a Galerią Kociewską.

Zapraszamy do galerii zdjęć z otwarcia wystawy:

Sejm RP i Senat RP w 150. rocznicę urodzin Witosa i w uznaniu jego wybitnych zasług – ogłosił rok 2024 Rokiem
Wincentego Witosa.

Biograficzna wystawa elementarna o Wincentym Witosie została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie. Prezentuje postać wybitnego polityka, który urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach w powiecie tarnowskim. Choć nie zdobył formalnego wykształcenia, już w dzieciństwie nauczył się ciężkiej pracy i konsekwencji w realizacji celów. Od młodości angażował się też w działalność społeczną, stopniowo poszerzając jej horyzonty. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej stał się jednym z liderów ruchu ludowego, został posłem na Sejm Krajowy we Lwowie i do Rady Państwa w Wiedniu. Swoją pozycję wykorzystywał do działań zmierzających do odzyskania niepodległości, a w odrodzonej Polsce trzykrotnie obejmował urząd premiera. Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich polityków, nigdy nie oderwał się od chłopskich korzeni i stał się niekwestionowanym autorytetem ruchu ludowego, również dla kolejnych pokoleń.