Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Krzysztofem Kowalkowskim, Rochem Pałubickim, Ewą Żywiecką i Andrzejem Chludzińskim, autorami biografii i monografii wydanych przez Wydawnictwo Jasne.
Autorzy będą promować swoje książki:
Krzysztof Kowalkowski: Franciszek Józef Chylewski – pilot 300. Dywizjonu Bojowego
Roch Pałubicki: Biber-Pałubiccy – Dzieje awansu i germanizacji rodziny pomorskiej od XVIII do XX wieku
Ewa Żywiecka i Andrzej Chludziński: książka z serii Pomorzanie znani i nieznani (Alfred Eisenstaedt)
Spotkanie odbędzie się w piątek 2 grudnia 2022 r. o godz. 17:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kościuszki 2. Zapraszamy serdecznie – wstęp wolny!
Wystawa online na stronie Skarbnicy W związku z obchodzonym w 2022 roku jubileuszem 170-lecia kolei w Tczewie, w dniu patronki kolejarzy, św. Katarzyny, chcielibyśmy zachęcić Państwa do zapoznania się z wystawą online opublikowaną na stronie Skarbnicy – Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej Kilka ciekawostek Więcej informacji na temat historii kolei znajdą Państwo w publikacjach: Po ww. tytuły zapraszamy do Sekcji Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie (ul. Kościuszki 2) O Skarbnicy: Tczewska […]
15 listopada 2022 r., w filii bibliotecznej przy ul. Jagiełły 8 otwarto wystawę „Bohaterki dwóch wieków walki o niepodległość”. W otwarciu udział wzięła m.in. współautorka wystawy Joanna Tarnowska, a także przedstawiciele władz miasta Tczewa, oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z dyrektorem, Tomaszem Szulcem.
Wystawa prezentuje kobiety bohaterki polskiej historii. Eksponowane są biogramy postaci zaangażowanych w walkę o odzyskanie niepodległości przez Polskę od czasów rozbiorów przez powstania listopadowe, styczniowe, wielkopolskie, lwowskie, śląskie a więc po czasy odzyskania niepodległości i ukształtowanie się granic II Rzeczypospolitej. Prezentowane są również sylwetki kobiet, które włączyły się w różny sposób w walkę podczas drugiej wojny światowej: jako sanitariuszki, kurierki, wywiadowczynie po walkę z bronią w ręku. Na wystawie prezentowane są m.in. Emilia Plater, Maria Wyslouch, Wanda Krahelska, Aleksandra Szczerbińska, Emilia Liszkowska, Zofia Zawiszanka, Maria Jasielska.
Ekspozycja kończy się ukazaniem Aliny Pienkowskiej – działaczki Solidarności, pięlęgniarki w stoczniowej przychodni oraz … biogramem księżniczki tczewskiej Małgorzaty córki Sambora II – królowej Danii, znanej miłośnikom historii średniowiecza w całej Europie.
W październiku na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o książce „Czerwony kaszmir”. Autorka Christiana Moreau przedstawiła nam losy trzech, jakże różnych kobiet, które połączył kaszmirowy sweter. Wykonała go młoda Mongołka według tradycyjnych technik, których nauczyła się od swojej babki. Stał się on symbolem końca pewnego etapu w życiu tej koczowniczej rodziny. Po kolejnym nieudanym roku, sprzedają stado kóz i przenoszą si ę do miasta, tym samym skazując się na niewolniczą pracę…
09 listopada 2022 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Tym razem poświęcone było książce “Co boli najbardziej na świecie” Paco Livana z ilustracjami Rogera Olmosa.
Na początku staraliśmy się odpowiedzieć na tytułowe pytanie: co boli najbardziej na świecie. Padły przeróżne propozycje – ugryzienie przez osę, nadepnięcie przez słonia, a nawet uszczypnięcie przez siostrę 😉 Dzieci stwierdziły zgodnie, że najwięcej bólu sprawia krzywda fizyczna. A co na to autor książki?
Niebywałe, to już ? lat! Z okazji jubileuszu Kolejowego Klubu Sportowego „Unia” Tczew wszystkim członkom zarządu, działaczom, trenerom oraz byłym i obecnym zawodnikom życzymy dużo zdrowia, wytrwałości w dążeniu do celu, wszelkiej pomyślności w realizacji sportowych zamierzeń oraz siły i hartu ducha – tak ważnych w stawianiu czoła codziennym wyzwaniom. Niech nadchodzące lata obfitują w liczne sukcesy ?. Niech Wasze grono nieustannie powiększa się o kolejnych sympatyków i darczyńców. A młode talenty niech zasilają klubowe szeregi, stając się w przyszłości Waszą chlubą i dumą.
Dziękujemy za to, że jesteście z nami, że od tylu lat, niezmiennie popularyzujecie sport i aktywność fizyczną zarówno wśród młodszych, jak i starszych mieszkańców Tczewa. A że „100 lat to za mało” życzymy kolejnych okrągłych rocznic!