Świadectwa szkolne znalezione na strychu

Nowe eksponaty w tczewskiej bibliotece

Tekst w wersji dźwiękowej

Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie od lat skrupulatnie gromadzi i przechowuje materiały historyczne dotyczące burzliwych dziejów Grodu Sambora. W ostatnim czasie biblioteczna kolekcja powiększyła się o wartościowe eksponaty, przekazane przez panią Reginę Heise, zamieszkałą w miejscowości Markersdorf w Niemczech.

Są to oryginalne, datowane na lata 1912-1919, świadectwa ukończenia przez niejaką Elsę Ruh tczewskich: Neustadtschule (Szkoła Nowomiejska, współcześnie filia SSP nr 2 przy ul. Południowej 6) oraz Kaiserin Auguste Viktoria Schule (Szkoła im. Cesarzowej Augusty Wiktorii, dawny CED, współcześnie Urząd Miejski przy ulicy 30-go Stycznia 1).

Obie placówki uwiecznione zostały na kartach pocztowych opublikowanych na stronie Skarbnicy – Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej, do której odwiedzania serdecznie zapraszamy.

Zachęcamy Państwa także do dzielenia się z nami swoimi pamiątkami rodzinnymi: fotografiami, lokalnymi odznaczeniami, dyplomami, dokumentami, które w jakikolwiek sposób wiążą się z historią Tczewa bądź regionu kociewskiego. Mogłoby się wydawać, że materiały tego rodzaju mają wyłącznie wartość sentymentalną, służą jedynie pielęgnowaniu pamięci o przodkach. Nic bardziej mylnego!

Ich rola w szerszej perspektywie jest zdecydowanie bardziej istotna. Stanowią one integralną część społeczno-kulturalnego dziedzictwa, uzupełniają i wzbogacają wiedzę historyków i archiwistów na temat dziejów miasta oraz jego mieszkańców, a także odgrywają istotną rolę
w kształtowaniu tak zwanej pamięci zbiorowej.

Materiały, fotografie, dokumenty przekazywać można bezpośrednio do Sekcji Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie przy ul. Kościuszki 2, uprzednio kontaktując się pod nr tel. 572-779-199 lub mailowo na adres shm@biblioteka.tczew.pl