Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – 29.09.2021 r. Wrześniowe spotkanie DKK poświęcone było powieści włoskiego pisarza i scenarzysty Domenico Starnone pt.”Psikus”. Jest to historia 75-letniego mężczyzny, który musi przez kilka dni zaopiekować się wnukiem pod nieobecność jego rodziców. Daniele Mallarico nie jest zachwycony tą perspektywą, gdyż ma do dokończenia ważne zamówienie (jest ilustratorem książek), ale małżeństwo jego córki przechodzi kryzys i wspólny wyjazd ma poprawić ich relacje. Dziadek chłopca bardzo […]
Archiwum: wrzesień 2021
W piątek, 1 października 2021 roku, o godzinie 18:00, w bibliotece przy ulicy Ks. Władysława Młyńskiego 4 (osiedle Górki) odbędzie się promocja książki Sądownictwo na ziemi tczewskiej: zarys historii 1258-2020” autorstwa Przemysława Zielińskiego.
W monografii, wydanej nakładem Fundacji OKO-LICE KULTURY, autor zaprezentował czytelnikom dzieje tczewskiej Temidy, począwszy od XIII-wiecznych regulacji prawnych, stojących na straży miejskiego porządku, poprzez historię sądownictwa w okresie zaboru pruskiego i II Rzeczypospolitej, aż po najciekawsze, a zarazem najgłośniejsze sprawy rozstrzygane przez lokalny wymiar sprawiedliwości.
Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na spotkanie z profesorem Ryszardem Karczykowskim – Honorowym Obywatelem Miasta Tczewa.
Kim jest profesor Ryszard Karczykowski? To wybitny tenor, śpiewak światowych scen operowych, pedagog, pełnił także stanowisko dyrektora artystycznego Opery Krakowskiej i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Urodził się i wychował w Tczewie, a wizyta ta będzie symbolicznym pożegnaniem z miastem.
W programie: spacer po Tczewie, odsłonięcie tablicy pamiątkowej o godz. 14:00 przy ul. Kruczej 18 w miejscu dawnego zamieszkania oraz spotkanie z profesorem w sali Centrum Kultury i Sztuki, któremu będzie towarzyszył koncert Przemka Radziszewskiego (godz. 18:00).
Już jutro, w niedzielę 12 września 2021r., w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie beatyfikowany zostanie kard. Stefan Wyszyński, który za swoje zasługi i działalność nie tylko religijną, ale i w obronie praw człowieka, narodu i Kościoła nazwany jest Prymasem Tysiąclecia. Z tej okazji przy ul. J. Dąbrowskiego pojawiła się wystawa przybliżająca postać i nauki kard. Stefana Wyszyńskiego.
Autorem wystawy jest ks. dr Wojciech Gliniecki.
Ekspozycja została przygotowana przy współpracy z Fabryką Sztuk, Starostwem Powiatowym w Tczewie, Parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie.
Kochani! Już od 6 lat dyskutujemy o książkach i tworzymy różnorodne prace plastyczne. Kiedy to minęło?Nadal nie możemy spotkać się stacjonarnie – więc mam dla Was kolejną propozycję on-line.
15 września obchodzimy International Dot Day – czyli Międzynarodowy Dzień Kropki 🙂 Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy – czyli w sam raz coś dla nas.
Aby uczcić Dzień Kropki zapraszam Was do zabawy z książką Herve Tulleta „Naciśnij mnie”. Nie ma w niej dużo tekstu – za to jest sporo zabawy. Główną bohaterką jest kropka, która zaprasza czytelników do wspólnej zabawy. „Naciśnij mnie” to książka, którą trzeba przekręcać, na którą trzeba dmuchać, której trzeba klaskać… śmiech i zabawa gwarantowane – wypożyczcie i przekonajcie się sami.
Przyjdź do Biblioteki i skorzystaj z bezpłatnej pomocy rachmistrza.
Wszystkich mieszkańców, którzy jeszcze nie dopełnili obowiązku spisania się w Narodowym Spisie Powszechnym informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy rachmistrza w wybranych filiach bibliotecznych na terenie miasta w terminach:
- wtorki, 7, 14, 21 i 28 września, w godz. 10:00 – 14:00
- czwartki, 9, 16, 23 i 30 września, w godz. 14:00 – 18:00
Spisać można się w następujących filiach:
- Filia nr 1, ul. Wyzwolenia 1 (Nowe Miasto)
- Filia nr 2, ul. Konarskiego 15 (Czyżykowo)
Aby skorzystać z pomocy urzędnika należy przynieść ze sobą dowód osobisty.
Więcej informacji na stronie wrotatczewa.pl
W sobotę 4 września 2021 roku, na terenie rekreacyjnym przy ul. Żwirki (osiedle Suchostrzygi), odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja „Narodowego Czytania”, ogólnopolskiej akcji społecznej, zapoczątkowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, zaś od roku 2015 objętej patronatem medialnym Pary Prezydenckiej: Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.
Tym razem uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać fragmentów „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, ponadczasowego utworu obfitującego w ironię oraz komizm sytuacyjny, umiejętnie demaskującego egoizm, obłudę, fałsz, ciasnotę poglądów, jak również mieszczańską hipokryzję. W role bohaterów młodopolskiego dramatu wcielili się: