Biblioteka w sezonie letnim

Drodzy czytelnicy,
informujemy że w miesiącach czerwcu, lipcu i sierpniu biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w niezmienionych godzinach. Zapraszamy do odwiedzin!

Jakub Małecki „Rdza”

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki –  30.05.2019 r.

Powieść Jakuba Małeckiego ma dwóch głównych bohaterów, siedmioletniego Szymka i jego babcię Tośkę. Poznajemy ich, gdy rodzice chłopca giną w wypadku, a on sam trafia pod opiekę babci. Oboje w tym samym momencie życia doświadczyli uczucia chaosu, który niespodziewanie wdarł się do ich stabilnego świata. Tośka, gdy była w wieku wnuka poznała okrucieństwo wojny, jemu wszystko się zawaliło po stracie rodziców. Musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości, na którą nie byli przygotowani. Teraz spotykają się pod jednym dachem, dorosła kobieta nierozliczona ze swoją przeszłością oraz osierocony chłopiec zmagający się z dorastaniem.

Uczestniczki spotkania DKK zwróciły uwagę, że we wspólnym życiu Szymka i babci zabrakło szczerej rozmowy. Podobnie było w relacjach Tośki z córką Elizą. W tej rodzinie nawyki i błędy były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Czy gdyby porozmawiali ze sobą, wyjawili swoje uczucia i emocje, to czy nie uniknęliby niektórych dramatów?

Jakub Małecki napisał powieść o zwykłych ludziach, ale w ich przeciętności szuka niezwykłości. Widać w tej prozie zainteresowanie człowiekiem, on jest najważniejszy. Autor szczegółowo pokazuje jego motywacje, radości i smutki. Przy użyciu minimalnej ilości słów potrafił Małecki oddać maksymalną ilość treści z ogromnym ładunkiem emocjonalnym. „Rdza” to poruszająca powieść, o której trudno zapomnieć.