Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – 28.03.2019 r.
Julian Barnes w powieści „Zgiełk czasu” nawiązuje do biografii sławnego rosyjskiego kompozytora Dmitrija Szostakowicza. Pokazuje artystę i jego twórczość w konfrontacji z systemem totalitarnym. Szostakowicz, w przeciwieństwie do swoich kolegów, nie wybrał emigracji. Żyjąc w swojej ojczyźnie, balansuje ciągle na granicy strachu o życie swoje i rodziny, jednocześnie stara się realizować swoją misję jako artysta.
Barnes przekonuje, że Szostakowicz głęboko wierzy, iż poczynania władzy, terror, okrutny system nie są w stanie zagłuszyć przekazu muzyki. Zastanawia się też czy narzucanie „właściwej” interpretacji dzieła, nie niszczy subiektywizmu odbiorcy. Jak zauważyły uczestniczki spotkania DKK, autor nie próbuje oceniać postępowania kompozytora. Przedstawia nam bohatera w różnych sytuacjach życiowych, jego dylematy i przemyślenia.
„Zgiełk czasu”, to przede wszystkim przykład bardzo dobrej prozy. Narracja toczy się wolno, niespiesznie, ale autor wspaniale oddaje emocje, które towarzyszą starciu Sztuki z Władzą. Każda scena, każde zdanie wydaje się bardzo dobrze przemyślane i zaplanowane.