Biblioteka Przyjazna Dzieciom

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie otrzymała niedawno certyfikat Biblioteki Przyjaznej Dzieciom, przyznany przez Fundację Metropolia Dzieci.

Już kolejny rok tczewska książnica bierze udział w akcji Z książką na start„, podczas której panie bibliotekarki odwiedzają tczewskie przedszkola, zachęcając dzieci i ich rodziców do czytania książek.

Cieszymy się, że ta akcja tak dobrze przyjęła się na tczewskim gruncie – liczba najmłodszych czytelników wzrosła, coraz więcej dzieci wraz z rodzicami odwiedza bibliotekę nie tylko by wypożyczyć kolejne książki, ale i miło spędzić czas.

Każde dziecko, które w ramach akcji przystąpi do akcji, otrzymuje pakiet startowy – książkę i Paszport Małego Czytelnika, w którym zbiera pieczątki za każde odwiedziny. Po zebraniu odpowiedniej ilości pieczątek otrzymuje również dyplom.

Celem projektu jest nie tylko wzrost czytelnictwa. To rzeczywiście najszybszy i najbardziej wymierny rezultat akcji. Najważniejsze jednak jest, aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wspólnie wybierając książki, a w domu przy czytaniu książki. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i w nich znajdowali ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność.

Wierzymy, że uczestnicząc w projekcie Z książką na start, inwestujemy w przyszłość najmłodszych członków rodziny – dzieci, w ich wiedzę i pewność siebie, którą wykorzystają wchodząc w dorosłość i podejmując mądre decyzje.

Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny.