Biblioteka zakupiła 1300 nowych książek

W bieżącym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zakup nowości wydawniczych z lat 2015 – 2016 w kwocie 29 480 zł., za które kupiono 1301 tytułów.

Zbiory Biblioteki wzbogaciły się o powieści obyczajowe, sensacyjne, fantastykę, horrory, literaturę piękną dla dzieci i młodzieży, książki będące kontynuacją serii cieszących się dużym zainteresowaniem, a także literaturę popularnonaukową ze wszystkich dziedzin oraz lektury dla uczniów tczewskich szkół. Dla dorosłych czytelników zakupiono 599 książek z literatury pięknej (ok. 46 %), dla dzieci i młodzieży 411 książek (ok. 32%), a książek popularnonaukowych 291 (ok. 22%).

Biblioteka wsłuchała się także w głosy swoich czytelników i mieszkańców Tczewa, przeznaczając część kwoty (10%) na zakup pozycji zgłoszonych w ramach tzw. budżetu czytelniczego. Zgłoszono 107 tytułów książek różnego rodzaju, z tego nowości z lat 2015 i 2016 stanowiło 78 pozycji. Część tytułów Biblioteka już posiadała w swoich zbiorach, zakupiono 57 nowych tytułów, a książki najpoczytniejsze w kilku egzemplarzach, aby czytelnik mógł je znaleźć we wszystkich Filiach Biblioteki.

Z propozycji beletrystyki dla dorosłych zakupiono m.in. książki autorów: M. Czubaja, W. Dutki, J. Opiat-Bojarskiej, K. Bondy, K. Puzyńskiej, R. Mroza, K. Kettu, E. Ferrante, A. Klejzerowicz, M. Krajewskiego, M. Guzowskiej, K. Slaughter, S. Fitzek, H. Lee, A. Diamant.

Z propozycji beletrystyki dla dzieci zakupiono m.in. książki: Żubr Pompik, Kastor szyje, Domy, Pomelo podróżuje, Szczęka Alfreda, Ostatnie drzewo w mieście, Pucio uczy się mówić, Jakie to szczęście, że cię znalazłem, Mała duża historia o jutrze, Po co komu mamut.

Z propozycji książek niebeletrystycznych zakupiono m.in.: książki dotyczące odżywiania (Jaglany detoks, Qmam kasze, SałatLove), biograficzne i historyczne (Si, Amore, Benedykt XVI Ostatnie rozmowy, Hen Na północy Norwegii, Rodzinne tradycje strażackie, Wojtek z Armii Andersa), psychologiczne i dotyczące rozwoju (Lepiej! : 21 strategii, by osiągnąć szczęście, 30 dni do zmian: dokonaj życiowej metamorfozy w kilka tygodni), dla dzieci (Ilustrowany inwentarz zwierząt, Ilustrowany inwentarz drzew, Liczymy na spacerze: matematyka na każdą pogodę, Co kryje morze?).

Ze względu na coraz większe zainteresowanie książkami do nauki języka angielskiego, a także beletrystyką anglojęzyczną dla małych dzieci Biblioteka zakupiła także nowości z tej dziedziny, m.in. Angielski: zagadki obrazkowe, Angielski dla dzieci: picture stories, Nauka angielskiego z Czerwonym i Chuckiem, Kosmiczny alfabet, Reksio: angielskie słówka dla dzieci, Smok ze Smoczej Jamy.

Nowości książkowe pojawiły się we wszystkich Filiach naszej Biblioteki mamy więc nadzieję na liczne odwiedziny czytelników, gdyż spośród zakupionych pozycji na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.