Jakie jeszcze skarby ukrywa przed nami ziemia? Co mogą one nam powiedzieć o przeszłości nas samych i tak nam bliskiego Pomorza? Na te, jak i na wiele innych pytań odpowiedź znaleźli wszyscy zainteresowani, którzy w czwartek 17 stycznia wzięli udział w sesji archeologicznej, zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie. Na zaproszenie tczewskiej książnicy dziejów sprzed tysięcy lat zebranym gościom, opowiedzieli archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnografii Uniwersytetu Gdańskiego – dr Katarzyna Ślusarska oraz Karolina Czonstke i Bartosz Świątkowski.
Licznie przybyli amatorzy historii z niekrytym zaciekawieniem wysłuchali opowieści o odnalezionych śladach wykształconej przed kilkoma tysiącami lat kultury pomorskiej. Przyczynkiem do tych rozważań był m.in., odkryty w zeszłym roku w Koźlinach, przez Pana Mirosława Wójcika, fragment napierśnika z brązu, którego wiek ocenia się na ponad trzy tysiące lat. Opisująca to niezwykłe znalezisko dr Katarzyna Ślusarska, które w całości mogło ważyć nawet 2 kg, opowiedziała również m.in. o innych przedmiotach przybliżających nam kulturę naszych przodków sprzed wielu wieków.
Nie mniejsze zainteresowanie wzbudziło wystąpienie dwóch kolejnych prelegentów – Karoliny Czonstke i Bartosza Świątkowskiego, którzy na podstawie prowadzonych przez siebie badań archeologicznych w Kolniku, przedstawili – na przykładach fragmentów dawnych talerzy, kubków – codzienność ludzi zamieszkujących niegdyś te tereny, wzbudzając wyobraźnię słuchaczy.
W trakcie spotkania Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski nagrodził Pana Mirosława Wójcika za jego obywatelską postawę i uratowanie znaleziska.