Niezwykle miło jest nam poinformować, że najnowszy, już 91., numer Kociewskiego Magazynu Regionalnego, zszedł już z pras drukarskich. Ponownie otrzymujemy do ręki niezastąpiony przewodnik po kulturze i historii naszej małej Ojczyzny. Gdybyśmy musieli podsumować go tylko w trzech słowach, to brzmiałyby one: Kociewie, Kociewie, Kociewie. To nadal jednak jakby nic nie powiedzieć.
W związku z 20. rocznicą zwołania I Kongresu Kociewskiego Halina Rudko przybliża często zapominaną historię czterech ostatnich edycji tej imprezy, natomiast Michał Kargul opowiada o przygotowaniach, realizacji jej tegorocznych obchodów. Zapewne nie mniej ciekawy dla czytelników będzie głos Przemysława Kiliana w trwającej od lat dyskusji o zasadności odbywania się kolejnych Kongresów.
Redakcja Magazynu ponownie nie zapomniała o licznych entuzjastach przebogatej, kociewskiej kultury. To właśnie dla nich Jacek Cherek zamknął w słowach historię roztańczonej i rozśpiewanej tczewskiej Frantówki. Na tym jednak nie koniec. O zastosowaniu przepięknego, tradycyjnego haftu kociewskiego w zwyczajnych, niezwyczajnych przedmiotach codziennego użytku opowiada Przemysław Zieliński. Nie mniej nowoczesnego spojrzenia na kulturę naszej małej Ojczyzny dostarczy nam, prezentowany na łamach Magazynu, komiks o tematyce kociewskiej, którego autorami są laureaci konkursu plastycznego Dzień z życia Kociewiaka. Codzienność, za sprawą niezastąpionych Rozaliji i Marii Block, została zaprezentowana również w pełnej uroku gwarze kociewskiej, co najprawdopodobniej nie ujdzie uwadze jej miłośników. Natomiast na pierwszą część spotkania dwójki mieszkańców Kociewia z tak odległą dla nas kulturą dalekich Antypodów i Azji zaprasza czytelników Weronika Podjaska.
Zabraknąć nie mogło również podróży w przeszłość. Dzięki Grzegorzowi Piotrowskiemu poznajemy historię kociewskich linii kolejowych w latach 1945-1990. Zaś Piotr Kajzer przypomina, w 90. rocznicę jej powstania, dzieje chyba najsłynniejszej szkoły w regionie Szkoły Morskiej w Tczewie. W nostalgiczny spacer po cmentarzu w Piecach zabiera nas natomiast debiutujący Adam Szuta.
To tylko kilka z wielu wciągających tekstów, do lektury których zapraszamy w najnowszym numerze Kociewskiego Magazynu Regionalnego. Magazyn w cenie 3 zł jest dostępny w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6. Zainteresowani mogą również skontaktować się z Biblioteką drogą mailową mbp@mbp.tczew.pl, bądź dzwoniąc pod numer telefonu 58 531-35-50.