Jonas Jonasson „Analfabetka, która potrafiła liczyć”

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – 29.10.2015 r.

DKK

Jonas Jonasson, to szwedzki pisarz, którego debiutancka powieść „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” odniosła ogromny sukces. Czy kolejna jego książka o równie intrygującym tytule „Analfabetka, która potrafiła liczyć” także zdobędzie uznanie wśród czytelników na całym świecie? Zobaczymy. Pewne jest to, że uznanie uczestniczek październikowego spotkania DKK już zdobyła.

Główną bohaterką powieści jest czarnoskóra dziewczynka Nombeko Mayeki, mieszkanka Soweto w RPA. Zamiast uczęszczać do szkoły, pracuje w oczyszczalni latryn, a analfabetką jest przez kilka początkowych stronic. Szybko bowiem okazuje się, że dziewczyna liczy w sposób niewiarygodny, wiedzę chłonie niczym gąbka wodę, a więc nauka czytania nie sprawia jej kłopotu. Gdy przeczytała wszystkie książki, które były w jej zasięgu, wyruszyła do biblioteki, gdzie jak wiadomo jest ich jeszcze więcej. I od tego momentu zaczynają się przygody Nombeko. W wyniku mnóstwa nieprzewidywalnych zdarzeń analfabetka, która analfabetką już nie jest, dociera do Szwecji w towarzystwie trzech Chinek i na dodatek z… bombą atomową. Tam poznaje braci, z których jeden nie istnieje i nastoletnią, zbuntowaną anarchistkę. I jakby tego było mało w całą sprawę zamieszani zostają także król i premier Szwecji oraz dwaj agenci Mosadu.

Jonas Jonasson musi mieć ogromny talent, sprawił bowiem, że wszystkie te absurdalne historie wydają się być sensowne i logicznie powiązane. Ciekawym zabiegiem jest wplecenie w tę fikcyjną opowieść postaci i wydarzeń rzeczywistych. Humor, inteligentna ironia, barwni bohaterowie, którzy przeżywają niewiarygodne przygody, to elementy, które sprawiają, że powieść „Analfabetka, która potrafiła liczyć” warto przeczytać.