Ekspedycja Książka

Nowy numer Kociewskiego Magazynu Regionalnego już jest dostępny

Choć może wydawać się do trudne to uwierzenia, Kociewski Magazyn Regionalny, już po raz 90. zaprosił nas wszystkich na pełne uroku spotkanie z naszą małą Ojczyzną Kociewiem. Za sprawą publikujących na jego łamach niezastąpionych autorów spotkania wielowątkowego, w ramach którego każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Miłośnicy dziejów grodu Sambora na stronach najnowszego numeru Kociewskiego Magazynu Regionalnego odnajdą m.in. historię jednego z najbardziej zasłużonych tczewskich filantropów – Willego Muscate, którą przedstawia Łukasz Brządkowski, a także sylwetkę ostatniego przedwojennego starosty powiatowego i żołnierza obu wojen światowych Bronisława Białego, prezentowaną przez Piotra Kajzera i Marcina Kłodzińskiego. Zapewne uwadze czytelników nie ujdzie artykuł opisujący prowadzone w 1945 r. w Tczewie pierwsze ekshumacje i pochówki ofiar terroru niemieckiego.

Oczywiście w związku z 35. rocznicą powstania Solidarności nie mogło zabraknąć historii jej kociewskich struktur. O fascynujących dziejach ich powstania i wpływie tych wydarzeń na budowę swojej własnej tożsamości opowiada Arkadiusz Kazański z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Natomiast swoimi wspomnieniami z tamtych historycznych dni, za sprawą Pawła Murawskiego, dzieli się z czytelnikami Marek Piwoński, działacz tczewskiej Solidarności.

Każdy zainteresowany urokami malowniczego Kociewia będzie mógł ich doświadczyć także poprzez zaprezentowane na łamach Magazynu wycieczki piesze do Dzierżążna i śladami nieistniejącej trasy kolejowej SkórczStarogard, przygotowane przez Tadeusza Magdziarza oraz Grzegorza Piotrowskiego. Wiele miejsca poświęcono również jednemu z największych podróżników, który rozsławia nazwę naszego regionu na morzach i oceanach masowcowi Kociewie. Coś dla siebie znajdą również entuzjaści kociewskiej gwary, którzy dzięki gadkom Rozaliji mogą zagłębić się w jej pięknie. To oczywiście nie jedyne spotkanie z bogatą kulturą Kociewia przygotowane dla czytelników. Wśród wielu innych znalazła się m.in. wizyta u Świeckich Gzubów młodego, aczkolwiek bardzo utytułowanego zespołu folklorystycznego ze świeckiej Szkoły Podstawowej nr 7 na którą zaprasza nas ich opiekunka, Małgorzata Połomska.

To tylko kilka z wielu wciągających tekstów, do lektury których zapraszamy w najnowszym numerze Kociewskiego Magazynu Regionalnego. Magazyn w cenie 3 zł jest dostępny w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6. Zainteresowani mogą również skontaktować się z Biblioteką drogą mailową mbp@mbp.tczew.pl, bądź dzwoniąc pod numer telefonu 58 531-35-50.