Choć może wydawać się do trudne to uwierzenia, Kociewski Magazyn Regionalny, już po raz 90. zaprosił nas wszystkich na pełne uroku spotkanie z naszą małą Ojczyzną Kociewiem. Za sprawą publikujących na jego łamach niezastąpionych autorów spotkania wielowątkowego, w ramach którego każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.
Miłośnicy dziejów grodu Sambora na stronach najnowszego numeru Kociewskiego Magazynu Regionalnego odnajdą m.in. historię jednego z najbardziej zasłużonych tczewskich filantropów – Willego Muscate, którą przedstawia Łukasz Brządkowski, a także sylwetkę ostatniego przedwojennego starosty powiatowego i żołnierza obu wojen światowych Bronisława Białego, prezentowaną przez Piotra Kajzera i Marcina Kłodzińskiego. Zapewne uwadze czytelników nie ujdzie artykuł opisujący prowadzone w 1945 r. w Tczewie pierwsze ekshumacje i pochówki ofiar terroru niemieckiego.
Oczywiście w związku z 35. rocznicą powstania Solidarności nie mogło zabraknąć historii jej kociewskich struktur. O fascynujących dziejach ich powstania i wpływie tych wydarzeń na budowę swojej własnej tożsamości opowiada Arkadiusz Kazański z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Natomiast swoimi wspomnieniami z tamtych historycznych dni, za sprawą Pawła Murawskiego, dzieli się z czytelnikami Marek Piwoński, działacz tczewskiej Solidarności.
Każdy zainteresowany urokami malowniczego Kociewia będzie mógł ich doświadczyć także poprzez zaprezentowane na łamach Magazynu wycieczki piesze do Dzierżążna i śladami nieistniejącej trasy kolejowej SkórczStarogard, przygotowane przez Tadeusza Magdziarza oraz Grzegorza Piotrowskiego. Wiele miejsca poświęcono również jednemu z największych podróżników, który rozsławia nazwę naszego regionu na morzach i oceanach masowcowi Kociewie. Coś dla siebie znajdą również entuzjaści kociewskiej gwary, którzy dzięki gadkom Rozaliji mogą zagłębić się w jej pięknie. To oczywiście nie jedyne spotkanie z bogatą kulturą Kociewia przygotowane dla czytelników. Wśród wielu innych znalazła się m.in. wizyta u Świeckich Gzubów młodego, aczkolwiek bardzo utytułowanego zespołu folklorystycznego ze świeckiej Szkoły Podstawowej nr 7 na którą zaprasza nas ich opiekunka, Małgorzata Połomska.
To tylko kilka z wielu wciągających tekstów, do lektury których zapraszamy w najnowszym numerze Kociewskiego Magazynu Regionalnego. Magazyn w cenie 3 zł jest dostępny w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6. Zainteresowani mogą również skontaktować się z Biblioteką drogą mailową mbp@mbp.tczew.pl, bądź dzwoniąc pod numer telefonu 58 531-35-50.