John Irving „W jednej osobie”

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – 28.11.2013 r.

DKK

W listopadowe popołudnie członkinie DKK spotkały się, aby porozmawiać o książce amerykańskiego pisarza Johna Irvinga pt.: W jednej osobie. Narratorem powieści, a jednocześnie jej głównym bohaterem jest Billy Abbot. W momencie kiedy opowiada nam historię swojego życia ma 70 lat. Poznajemy rodzinę, szkolnych znajomych i otoczenie Williama. Chłopiec mieszka tylko z matką, a najbliższym męskim wsparciem jest dla niego dziadek Harry. Dojrzewający Billy zmaga się z trudnościami z określeniem i odkryciem swojej seksualności oraz „niebezpiecznym pociągiem do niewłaściwych osób”.

Duży wpływ na dalsze życie Billa miało spotkanie z panną Frost, bibliotekarką, która okazała się kimś zupełnie innym, niż chłopcu się wydawało. A wszystko to działo się w czasach kiedy geje, lesbijki, biseksualiści i transseksualiści byli bardzo potępiani, więc nasz bohater starał się stawić czoło nietolerancji i temu poświęcił swoje życie. Poza problemami dotyczącymi orientacji seksualnej Irving opisuje też początki „plagi” AIDS.

Nie wszystkim uczestniczkom spotkania powieść ta przypadła do gustu. Zwracały one uwagę, że jest trochę przerysowana. Ukazuje prawie samych bohaterów o odmiennej orientacji seksualnej lub usiłujących zmienić płeć, a to może powodować wrażenie, że heteroseksualizm jest nienormalny. Ale z drugiej strony „W jednej osobie”, poprzez przytoczone historie, Irving prowokuje pytania, zmusza do myślenia. A czy uczy tolerancji? Każdy czytelnik musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie.