Sekcja Historii Miasta przygotowała ostatnio nową propozycję zajęć edukacyjnych ?Poczta dawniej i dziś?. Z zaproszenia biblioteki skorzystało około 700 dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w Tczewie oraz z pobliskich miejscowości.
Program lekcji zmieniał się w zależności od wieku uczestników. Na początku rozmawiano o różnych sposobach komunikowania się ludzi. Wstępem do pogadanki było ćwiczenie polegające na dopasowaniu min do aktualnego nastroju. Starano się również przekazać proste komunikaty za pomocą gestów. Ponadto dzieci zastanawiały się, w jaki sposób ludzie mogą przekazywać sobie informacje. Następnie wspólnie przypomniano sobie drogę listu od nadawcy do adresata. Sprawdzianem w tym zakresie było ćwiczenie ?Skrzynka pocztowa mówi: NIE?.
Po ułożeniu wielkoformatowych puzzli uczestnicy zajęć zobaczyli, jak na początku minionego wieku wyglądał budynek poczty głównej w naszym mieście. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że budowla od momentu powstania niewiele się zmieniła, ale dziś inaczej wygląda to, co ją otacza: ulica, środki transportu… Po uściśleniu, jakie zadania obecnie realizuje poczta, z których niektóre wzbudziły zdziwienie dzieci, jak np. sprzedaż książek, zabawek, przyszedł czas, by poznać historię poczty. W jaki sposób dostarczano niegdyś listy, kim był pocztylion i poczmistrz, czy listy przesyłano balonem oraz dlaczego trąbka znajduje się w godle poczty ? te i inne ciekawostki dzieci poznały podczas kolejnej części zajęć. Dużo frajdy sprawiło im ułożenie wyrazu ?pocztylion?. Bez problemu poradzili sobie z przeczytaniem łamańca językowego: ?Czy poczciwy poczmistrz z Tczewa często tańczy cza-czę??. To pytanie stało się dla niektórych inspiracją, by zaprezentować swe talenty taneczne. Dzieci z zainteresowaniem oglądały również eksponaty ze zbiorów biblioteki: 175-letni list napisany w Tczewie, archiwalne pocztówki przedstawiające nasze miasto, karty dźwiękowe i stuletni guzik z munduru poczmistrza. Chyba największą atrakcją spotkania w bibliotece były pamiątkowe zdjęcia w ?dyliżansie pocztowym?. Nie zabrakło też ćwiczeń kształtujących zdolności plastyczne i umiejętności manualne. Młodsze dzieci kolorowały listonosza Pata, starsze projektowały znaczek pocztowy oraz przygotowywały paczkę do wysłania.
Zainteresowani zajęciami opiekunowie proszeni są o kontakt telefoniczny: (58) 531-36-37 wew. 19 (po 10 czerwca)
{phocagallery view=category|categoryid=200|limitstart=0|limitcount=0|detail=8}