W ramach akcji „Z książką na walizkach. Pomorskie spotkania – z książką na walizkach” realizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku, wydawnictwo „Literatura” i biblioteki publiczne województwa pomorskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie gościła:
9 września – Agnieszkę Frączek, germanistkę i leksykografa, autorkę około 100 książek dla dzieci, w których popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisała m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i frazeologizmach (Siano w głowie), wydała także serię książek logopedycznych (Muł mądrala, Dranie w tranie i Kelner Kornel). Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008. Pani Agnieszka opowiadała, jaka jest droga książki od autora do czytelnika, wyjaśniała dzieciom zasady poprawnej polszczyzny, podając odpowiednie przykłady. A wszystkim najbardziej spodobało się odgadywanie znaczeń frazeologizmów.
Również 9 września odwiedziła nas Roksana Jędrzejewska-Wróbel – autorka ponad 20 książek dla dzieci, doktor literaturoznawstwa, współpracowała z miesięcznikiem dla rodziców „Dziecko” jako autorka tekstów poradnikowych i felietonów oraz z dwutygodnikami dla dzieci – „Świerszczyk” i „MIŚ”, a także Redakcją Dziecięcą Polskiego Radia BIS jako autorka bajek. Podczas spotkania dzieci nie tylko wysłuchały opowieści o: nietypowej śwince Klarze Kwik, Królewnie, ryjówce Florce…, ale również wykazały się w roli ekspertów ds. marketingu. Otóż miały zadecydować, który gadżet zostanie w najbliższym czasie wyprodukowany przez wydawnictwo „Literatura”: breloczek – maskotka ryjówka Florka czy też zakładka z jej wizerunkiem. Więcej braw otrzymała zakładka.
10 września gościliśmy Marcina Brykczyńskiego, autora książek oraz tłumaczeń dla dzieci i dorosłych, laureata wielu prestiżowych nagród, który pisał scenariusze i hasła reklam telewizyjnych i radiowych. Jego książka Biały niedźwiedź. Czarna krowa została wpisana na Honorową Listę IBBY. Podczas spotkania autor czytał swoje wiersze – te starsze i te najnowsze. Okazało się, że młoda widownia ma do pana Marcina szereg pytań. Dzieci interesowało niemal wszystko: jego wiek, miejsce zamieszkania, zamiłowania literackie…
Zdjęcia ze spotkań można zobaczyć w naszej galerii. Celem akcji było przygotowanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w kulturze, zachęcenie najmłodszych odbiorców biblioteki do korzystania z oferty edukacyjnej i kulturalnej, a także wzmocnienie potencjału edukacyjnego i znaczenia biblioteki jako lokalnego centrum kultury.
Podsumowanie projektu „Z książką na walizkach. Pomorskie spotkania – z książką na walizkach” odbyło się 11 września podczas Pikniku Czytelniczego na Długim Targu w Gdańsku. Gród Sambora i Miejską Bibliotekę Publiczną reprezentował zespół folklorystyczny „Samborowe Dzieci” działający przy Szkole Podstawowej Nr 10 w Tczewie, pod kierunkiem zastępcy dyrektora – Pani Ewy Litwińskiej, za co Zespołowi należą się serdeczne podziękowania. Zdjęcia można zobaczyć w naszej galerii.