Za nami kolejne już ostatnie spotkanie w „Zieleniaku” Biblioteki Plenerowej. Pogoda jak zwykle dopisała, frekwencja dzieci również. Tradycją było przeczytanie książeczki, zajęcia plastyczne, tańce, zabawa i śpiew.
Tym razem spotkanie było wyjątkowe, odwiedzili nas goście, wiceprezydent miasta Tczewa Adam Urban oraz pochodzący z naszego miasta wybitny śpiewak operowy Ryszard Karczykowski wraz z małżonką Elżbietą. Dzieci otrzymały dyplomy ,słodkie niespodzianki, wiatraczki oraz zdrową przekąskę – jabłuszko . Na zakończenie wszyscy przyłączyli się do wspólnego śpiewu i tańca.
To były niezapomniane 2 miesiące, odbyło się 8 spotkań łącznie wzięło udział 670 dzieci. Dziękujemy za tak liczny udział i do zobaczenia za rok!
Poprzedni
Odszedł profesor Włodzimierz Łajming
Z przykrością informujemy o śmierci profesora Włodzimierza Łajminga. Profesor urodził się w Tczewie i tutaj spędził wczesny okres dzieciństwa, lata międzywojenne 1933 - 1939. Ostatni raz odwiedził nas w październiku 2017 roku. Wówczas rozmawialiśmy o Annie Łajming - mamie profesora, wspaniałej pisarce autorce wspomnień ukazujących Tczew w okresie międzywojennym w tomie "Mój dom". Profesor wracał wówczas do dzieciństwa w Tczewie, rozmawialiśmy o sztuce, o polskim malarstwie - pracach Profesora Włodzimierza Łajminga - wówczas zwłaszcza o kolekcji obrazów malowanych w bieli. Niestety już więcej nie spotkamy się w bibliotece.
Rodzinie, bliskim Profesora składamy wyrazy współczucia.
Dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.
A wizytę Ś.P. profesora Włodzimierza Łajminga przypominamy z relacji zdjęciowej na facebooku:
Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć dostępną na stronie internetowej Skarbnicy – Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej. Fotografie pochodzą z kroniki „Pożary w Tczewie” (w oprac. Zdzisława Frydryszewskiego), a także z kolekcji Stanisława Zaczyńskiego oraz Franciszka Maciejewskiego.
Tak niewiele brakowało... Niedzielny poranek, 29 sierpnia 1982 roku. Przypadkowy przechodzień dostrzega dym wydobywający się z wnętrza drewnianej dzwonnicy kościoła farnego. Poinformowany o zaistniałej sytuacji, ówczesny wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ks. Piotr Wysga zawiadamia straż pożarną.
Na miejsce docierają m.in. jednostki ratowniczo-gaśnicze ZSP z Tczewa, Malborka, Starogardu Gdańskiego, a także straże zakładowe, działające w strukturach Rafinerii Gdańskiej, PKP Tczew oraz FPS „Polmo”. Walka z ogniem trwa. Każda minuta, każda sekunda jest na wagę złota.