Wszystkich pasjonatów historii miasta Tczewa zapraszamy w dniu 19 czerwca (piątek) na godz. 17.00 na sesję popularnonaukową poświęconą tczewskiemu filantropowi, współzałożycielowi parku miejskiego ? Willemu Muscate.
W trakcie sesji swoje wystąpienia zaprezentują:
– dr Michał Kargul (Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie) oraz Łukasz Brządkowski (portal Dawny Tczew), którzy przybliżą postać i działalność Willego Muscate. Głos w dyskusji zabiorą również: Janusz Landowski na temat – ?park jutra? oraz członek zarządu Eaton Truck Components Sp. z o.o. Jarosław Rogaczewski.
Sesję poprzedzi odsłonięcie tablicy poświęconej Willemu Muscate w parku miejskim, które nastąpi o godz. 12.00. Po odsłonięciu tablicy na terenie parku rozegrana zostanie „gra miejska„, w której udział wezmą uczniowie tczewskich szkół.
Biogram
Willy Muscate (4 maja 1846 – 19 lutego 1915) to jeden z największych darczyńców w dziejach Tczewa. Został zapamiętany jako założyciel Towarzystwa Upiększania Miasta (1889), twórca Parku Miejskiego oraz fundator skrzydła koncertowego Hali Miejskiej. Do dziś możemy obserwować również inny aspekt pracy Muscatego w postaci drzewostanu wzdłuż ulic Bałdowskiej, 30 Stycznia czy Wojska Polskiego, który pochodził w dużej mierze z jego prywatnej szkółki drzewek.
Mało kto wie natomiast, że był również członkiem Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego, pełnił funkcję zastępcy burmistrza oraz był kuratorem w Szpitalu Joannickim przy ul. 30 Stycznia. Skąd czerpał fundusze na swoją działalność społeczną. Okazuje się, że był niezwykle skutecznym przedsiębiorcą, regionalnym potentatem w produkcji maszyn rolniczych i parowych, a firma ? którą założył ? przetrwała obie wojny światowe i została zlikwidowana dopiero przez władze komunistyczne.
Początek działalności biznesowej Willego Muscate datuje się na rok 1871. Otóż właśnie wówczas po powrocie z wojny prusko-francuskie przy okazji której miał okazję zaobserwować funkcjonowanie i wydajność pracy maszyn rolniczych postanowił otworzyć w Tczewie firmę produkującą podobne konstrukcje.
Wraz z upływem lat i rozwojem firmy, która to potrzebowała nowych terenów dla swych kolejnych inwestycji zakupił Muscate założoną przez mennonitów fabrykę ?Vogelsche Fabrik? na ówczesnej Stargarderstraße (dzisiejsza ul. 30. Stycznia). Produkcje firmy Muscatego okazały się być bardzo przydatne w procesie organizowania przez niego parku miejskiego określanego wówczas mianem tzw. przechadzek. To właśnie lokomobile produkowane w jego fabryce umożliwiły sprawne i właściwe przygotowanie terenu pod park miejski, o czym pisał Edmund Raduński w ?Zarysie dziejów miasta Tczewa?.
Willy Muscate w swej działalności nie zapomniał o zapewnieniu swoim pracownikiem ochrony socjalnej. Jako jeden z pierwszych przedsiębiorców w Niemczech założył Zakładową Kasę Chorych, czyli rodzaj ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego, współfinansowanego przez właściciela przedsiębiorstwa.
Niewiele wiemy o życiu prywatnym Willego Muscate. Poślubił przed 1875 rokiem Johannę Wilhelminę Richert, a 3 marca 1875 roku w Schroettersdorf, czyli Płocku, urodziła się córka Bertha Elise Anna Muscate. Drugą jego żoną była Lidia Jantzen, właścicielka folwarku w Szpęgawie. Majątek, który Muscatowie utrzymywali aż do końca I wojny światowej, słynął z dużej hodowli bydła i owiec rasy cienkowłosej. W 1908 roku Alfred Muscate z Tczewa, prawdopodobnie syn Willego, obronił rozprawę na wydziale prawa uniwersytetu w Heidelbergu. Więcej szczegółów niestety nie znamy. Willy Muscate zmarł w 1915 roku.
Spośród wielu pozytywnych efektów działalności Willego Muscate najmniej doceniany jest jego wkład w rozwój gospodarczy miasta. Stworzenie dużej fabryki, która przez kilkadziesiąt lat zatrudniała ponad setkę tczewian miało wymierny wpływ na życia społeczeństwa. O trwałości dzieła Muscatego świadczy fakt, że obecnie na terenie byłej fabryki maszyn znajduje się zakład Eaton, który w wielu aspektach kontynuuje dzieło tego wybitnego mieszkańca Tczewa.