Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – 23.02.2022 r.
Tamara Łempicka to jedna z najciekawszych i najwybitniejszych polskim malarek. Autor zadbał o szczegóły historyczne i biograficzne swojej bohaterki. Narratorem uczynił samą Tamarę. Na nagranych taśmach opowiada ona przyjacielowi Pablo swoje życie. A przyszło jej żyć w burzliwych czasach.
Urodzona pod koniec XIX wieku w zamożnej rodzinie od dziecka wymuszała na babce Klementynie podróże do Włoch, gdzie poznawała sztukę renesansowych artystów. Później była ucieczka z ogarniętej rewolucją Rosji, wielka miłość i nieudane małżeństwo, podróże do Włoch , Niemiec, Ameryki. Czas, który spędziła w Paryżu i jej spotkania ze sławnymi artystami. Stała się świadkiem epoki i przedstawicielką kierunku w sztuce zwanego art déco.
Tamara Łempicka była w zasadzie samoukiem, a spod jej pędzla wyszły niezwykłe obrazy, podziwiane do dziś. Z powieści dowiadujemy się o okolicznościach powstania niektórych jej najsłynniejszych dzieł, o modelach i modelkach, których uwieczniła na licznych portretach.
Grzegorz Musiał ukazuje Łempicką jako kobietę pełną sprzeczności. Wzbudzającą fascynację, ale też często irytującą. Starała się być dobrą matka i żoną, ale tak naprawdę była skupiona wyłącznie na sobie. Pragnęła być sławna i była w stanie poświęcić wiele, aby to osiągnąć.
Zaletą tej książki jest fakt, iż jest to biografia fabularyzowana. Czyta się ja przyjemnie, a mnogość faktów nie przytłacza. Polecamy!