W piątek, 11 maja 2018 roku, w ramach tegorocznych obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, w tczewskiej książnicy odbyło się spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel: laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, a także autorką ponad dwudziestu książek napisanych z myślą o najmłodszych czytelnikach, wśród których na szczególną uwagę zasługuje humorystyczna seria poświęcona przygodom Florki.

Mam na imię Florentyna… dla przyjaciół Florka… Jeżeli nie znaliście mnie wcześniej, to teraz wiecie już o mnie niemal wszystko. Na pewno słyszeliście, że jestem energiczną, ciekawą świata ryjówką "o koszmarnie długim nochalu", z pasją notującą w pamiętniku wszelkie spostrzeżenia, pytania oraz interesujące wydarzenia. A co najbardziej lubię jeść? Hmmm…. muchy w czekoladzie, torty mrówkowe, spaghetti z dżdżownic, kanapki z komarem…

I jak tu nie zaprzyjaźnić się z Florką? Ta przeurocza dziewczynka-ryjówka podbiła serca czytelników, stając się ukochaną bohaterką literacką przedszkolaków. Również mali tczewianie oraz ich rodzice rozczytują się w przygodach rezolutnej, pomysłowej, wiecznie uśmiechniętej Florentyny, a wszystko dzięki autorce, która posiada nieprawdopodobną umiejętność ukazywania świata dziecięcych pytań, przeżyć oraz wyobrażeń.

Nie dziwi zatem fakt, że na spotkanie autorskie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel przybyło wielu miłośników jej prozy. Pisarka, obok serii poświęconej perypetiom Florki, ma na swoim koncie również mnóstwo innych, ciekawych pozycji, znajdujących się w zbiorach tczewskiej biblioteki, m.in. "Sznurkową historię", "Rozmowy ze świnką Halinką", "Maleńkie królestwo królewny Aurelki" oraz opowieść "O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku".

Piątkowe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, autorka przybliżyła zebranym postać Florki – ryjówki, która przez niewtajemniczonych bywa nazywana myszą, opowiedziała o jej rodzinie, zamiłowaniach, perypetiach no i oczywiście o pamiętniku, w którym pieczołowicie notuje intrygujące ją kwestie, pytania, opisuje wydarzenia w których uczestniczy, a także emocje, towarzyszące jej przy okazji różnego rodzaju sytuacji. Postać Florki stała się dla pani Roksany punktem wyjścia do rozważań na temat tego czym jest pamiętnik, jaką rolę odgrywa w życiu dziecka oraz osoby dorosłej, a także jakie zalety płyną z jego prowadzenia.

Pisarce towarzyszyło podczas spotkania niewielkie grono szydełkowych przyjaciół: był kot Alojzy, ale nie mogło zabraknąć również samej Florentyny oraz jej wesołej rodzinki: braci Lutosława i Ludomira, a także rodziców Gryzeldy i Ambrożego.

Słuchacze byli ciekawi literackich poczynań pani Roksany, zadawali pytania dotyczące tajników pracy pisarza, interesowali się okolicznościami powstania poszczególnych książek, a także tym skąd autorka czerpie pomysły na postacie, wydarzenia, imiona.

W trakcie spotkania Roksana Jędrzejewska-Wróbel przeczytała zebranym fragment pamiętnika Florki, następnie zachęciła obecnych do rozmowy o uczuciach, emocjach, nocnych lękach oraz sposobach radzenia sobie ze złością, gniewem, niezadowoleniem, strachem.

Wizyta autorki stała się dla małych miłośników twórczości pani Roksany okazją do uzyskania autografu, pieczątki z wizerunkiem Florentyny oraz dedykacji w nowo zakupionej książce.

Logo Larix

Archiwum Kociewskiego Magazyny Regionalnego już jest dostępne on-line!

Maj 2018
26 Maj 2018
Dzień Komunalnika
30 Maj 2018