Otwarcie biblioteki na osiedlu Wincentego Witosa

Data wspólnego świętowania mieszkańców regionu nie jest przypadkowa, bowiem nazwa "Kociewie" w źródłach pisanych pojawiła się 10 lutego 1807 roku. W okresie wojen napoleońskich, a dokładniej konfliktu pomiędzy Napoleonem a Prusami i Rosją, kiedy pod francuską egidą walczyły Legiony Polskie na czele z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim. Ppłk Józef Hurtig wysłał z zajętej miejscowości Nowe meldunek gen. Dąbrowskiemu, że posyła w kierunku północnym dwa patrole: jeden w kierunku Starogardu, a drugi ku "Gociewiu…".

Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie odbyła się prezentacja nowości wydawniczych dotyczących Kociewia. Dr Krzysztof Korda przedstawił zawartość 99. numeru "Kociewskiego Magazynu Regionalnego". Periodyku regionalnego na łamach którego od wielu lat prezentuje się kulturę, historię i współczesne oblicze Kociewia. Dyrektor MBP w Tczewie przedstawił też plany dotyczące jubileuszowego 100. numery "KMR", które ukaże się już niebawem. Dr Michał Kargul zaprezentował zawartość "Tek Kociewskich". To wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie przedstawia kulturowe i historyczne publikacje dotyczące Kociewia. Ostatni 11 numer "Tek Kociewskich" dostępny jest również w formie internetowej na: https://issuu.com/skarbnicakociewska/docs/teki_kociewskie_z._xi

Spotkanie zostało przygotowane przez: Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Skulteta w Tczewie i Zrzeszenie Kaszubsko -Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie.


Tekst: wrotatczewa.pl / fot. Jacek Cherek
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Projekt Z książką na start
Logo GPEC
Program Academica
Logo Gamma
Logo Larix


Najnowszy numer (102) Kociewskiego Magazynu Regionalnego już jest już dostępny w katalogu on-line!

Październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Brak wydarzeń
Biuletyn Informacji Publicznej