Za nami III Edycja Konkursu Historycznego "Tczew w czasie i przestrzeni…" zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie. Konkurs, którego nazwa inspirowana jest książką Romana Landowskiego wpisuje się w obchody dnia Święta Tczewa – 30 stycznia.

Tegoroczna rywalizacja, skierowana była do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu miasta Tczewa. Etap finałowy konkursu składał się z testu rozwiązywanego indywidualnie oraz rywalizacji drużynowej, w trakcie której zawodnicy rozwiązywali krzyżówki oraz zadania graficzne a także odpowiadali na pytania otwarte. Finaliści przygotowani pod okiem opiekunów szkolnych wykazali się szeroką wiedzą na temat swojego miasta.

Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Kazimierz Ickiewicz, Krzysztof Zieliński, Michał Landowski, które przyznało nagrody indywidualne:

 • I miejsce – Zuzanna Trawczyńska (SP 4), nagroda – bon o wartości 50 zł,
 • II miejsce – Kacper Kiżewski, nagroda (SP 4) – bon o wartości 40 zł,
 • III miejsce – Zuzanna Pionk, nagroda (SP 12) – bon o wartości 30 zł.
oraz drużynowe:
 • I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4, w składzie: Trawczyńska Zuzanna. Kacper Kiżewski, Ot Franciszek, nagroda – każdy z członków drużyny bon o wartości 50 zł.
 • II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8, w składzie: Bugajski Jan, Kolanowska Agata, Piekarski Jan, nagroda – każdy z członków drużyny bon o wartości 40 zł.
 • III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 12, w składzie: Ot Antoni, Pionk Zuzanna, Zieliński Michał, nagroda – każdy z członków drużyny bon o wartości 30 zł.
 • Nagrody wręczyli przewodniczący jury Kazimierz Ickiewicz wraz z Dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie dr. Krzysztofem Kordą. Ponadto zwycięscy jak i pozostali uczestnicy otrzymali upominki książkowe.

  Wymienieni zawodnicy w drodze po najwyższe laury, odpowiedzieli m.in. na pytania dotyczące rodziny księcia Sambora II (jak i samego władcy), bitew rozegranych na przestrzeni wieków w okolicach Tczewa jak i samym Tczewie w 1807 r. Równie ważna okazała się wiedza nt. wybitnych tczewian, wyjątkowych budowli miejskich jak również ważniejszych wydarzeń z historii miasta oraz baśni Romana Ladnowskiego. Te ostatnie, łączące w sobie pierwiastki historii z fantazja, stanowią niezwykle istotny, bowiem często pierwszy etap w procesie zaciekawiania najmłodszych historią, w tym tą dotyczącą ich najbliższego otoczenia.

  Zachęcamy młodych adeptów historii Tczewa do pogłębiania swojej wiedzy, która posłuży im w trakcie przyszłorocznych zmagań i sprawi, że rywalizacja stać na równie wysokim poziomie co w roku obecnym.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Projekt Z książką na start
Logo GPEC
Program Academica
Logo Gamma
Logo Larix


Najnowszy numer (102) Kociewskiego Magazynu Regionalnego już jest już dostępny w katalogu on-line!

Październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Brak wydarzeń
Biuletyn Informacji Publicznej