Najnowsze artykuły

Pogaduszki w bibliotece

Zapraszamy do obejrzenia rozmów nagranych przez Telewizję Tetka Tczew w tczewskiej książnicy!

Dowiecie się więcej na temat propozycji bibliotecznej przygotowanej dla naszych Czytelników – nadchodzącej Wymienialni Książek, spotkań autorskich oraz tego, co oferuje Czytelnia Popularnonaukowa – darmowych kodów na ebooki, czytaków i nie tylko!

Zapraszamy do obejrzenia i do odwiedzenia Biblioteki – okazji nie zabraknie!

Konkurs historyczny 2024

Konkurs historyczny „Tczew w czasie i przestrzeni” już za nami!

• Z którego roku pochodzi pierwsza źródłowa wzmianka o Tczewie?
  • Kto był kapelmistrzem Harcerskiej Orkiestry Dętej w latach 1958-2002?
  • Czyje imię nosi sala posiedzeń Rady Miejskiej w Tczewie?
  • Który z polskich królów odwiedził Tczew w 1623 roku?
  • Jaką nazwę nosi chór młodzieżowy działający przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie?

Z tymi oraz z wieloma innymi pytaniami, nierzadko wymagającymi dogłębnej znajomości materiału, musieli zmierzyć się uczestnicy finałowego etapu VIII edycji konkursu historycznego „Tczew w czasie i przestrzeni”, zorganizowanego w poniedziałek, 26 lutego 2024 roku, w zrewitalizowanym budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6.

Konkurs odbywał się w przyjaznej młodzieży formie. Reprezentanci szkół podstawowych sprawdzali swoją wiedzę na temat burzliwych dziejów Grodu Sambora, rozwiązując interaktywny quiz historyczny. Zero kartek i długopisów! Projektor, tablety, praca zespołowa i co najważniejsze… emocje sięgające zenitu! Tak w kilku słowach można podsumować przebieg konkursu.

W bibliotecznym turnieju wzięło łącznie 21 uczniów z 7 szkół podstawowych.

Kliknij na zdjęcie aby czytać dalej i poznać wyniki oraz zobaczyć galerię zdjęć

Wymienialnia Książek 2024

Wymienialnia Książek już w marcu

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Wymienialni Książek – wydarzeniu, które już na stałe wpisało się do bibliotecznego kalendarza. Jest to okazja, by czytelnicy mogli wymienić własne książki na inne, przyniesione przez innych uczestników wydarzenia.

Więcej informacji na temat Wymienialni Książek oraz regulamin uczestnictwa znajduje się na stronie bibliotek.tczew.pl/wymienialnia

Spotkanie autorskie z Anną Sakowicz

Spotkanie autorskie z Anną Sakowicz

Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie autorskie z Anną Sakowicz!

We wtorek 5 marca o godz. 17:30 spotykamy się w Budynku Głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie przy ul. J. Dąbrowskiego 6 z autorką bestsellerowych powieści dla dorosłych, a także i dla młodszych czytelników. Pochodząca ze Szczecina, a obecnie mieszkająca w Starogardzie Gdańskim pisarka ma w swoim dorobku popularne serie i sagi obyczajowe, takie jak Jaśminowa saga, Muślinowa saga czy Trylogia Kociewska, a także opowiadań i humoresek.

Wśród popularnych tytułów znajdują się także pozycje dla dzieci i młodzieży, w tym seria POPR-ańcy, Leniusiołki i inne.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny – będzie można nie tylko posłuchać Autorki, ale także zamienić z Nią kilka słów oraz otrzymać autograf.

Wystawa o Wincentym Witosie

Wystawa o Wincentym Witosie

Serdecznie zapraszamy na wystawę o Wincentym Witosie.

Wystawa plenerowa prezentowana jest od 9 do 25 lutego 2024 r. przy ul. Pomorskiej na placu między Dworcem PKP, a Galerią Kociewską.

Zobacz zdjęcia oraz relacje filmową z otwarcia wystawy

Sejm RP i Senat RP w 150. rocznicę urodzin Witosa i w uznaniu jego wybitnych zasług – ogłosił rok 2024 Rokiem
Wincentego Witosa.

Biograficzna wystawa elementarna o Wincentym Witosie została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie. Prezentuje postać wybitnego polityka, który urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach w powiecie tarnowskim. Choć nie zdobył formalnego wykształcenia, już w dzieciństwie nauczył się ciężkiej pracy i konsekwencji w realizacji celów. Od młodości angażował się też w działalność społeczną, stopniowo poszerzając jej horyzonty. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej stał się jednym z liderów ruchu ludowego, został posłem na Sejm Krajowy we Lwowie i do Rady Państwa w Wiedniu. Swoją pozycję wykorzystywał do działań zmierzających do odzyskania niepodległości, a w odrodzonej Polsce trzykrotnie obejmował urząd premiera. Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich polityków, nigdy nie oderwał się od chłopskich korzeni i stał się niekwestionowanym autorytetem ruchu ludowego, również dla kolejnych pokoleń.

Porozmawiajmy o... mangach

Porozmawiajmy o… mangach

Manga to określenie na japoński komiks. Tym mianem również nazywa się obrazy, szkice, rysunki itd. Tak więc samo stwierdzenie „manga” to nic innego jak ogół sztuki użytkowej w Japonii. W Polsce mangi zdobywają coraz większa popularność. Na rynku jest już wiele tytułów I wydawnictw, które specjalizują się w tego typu literaturze. Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o mangach, zaprosiliśmy do biblioteki wielbicieli tego gatunku, by o nich porozmawiać.

Kliknij na ilustrację aby czytać więcej…

"Tajna Organizacja Wojskowa "Gryf Pomorski" bohaterowie wczoraj, pamięć dziś"

Konkurs dla młodzieży o Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie wraz z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych oraz z Muzeum Stutthof/Stutthof Museum zaprasza uczniów z całej Polski do wzięcia udziału w konkursie!

„Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” bohaterowie wczoraj, pamięć dziś” to tytuł konkursu nawiązującego do przesłania, że każdy czas ma swoich bohaterów. Na szczególną uwagę zasługują ci, których dzieła wpływają na losy kolejnych pokoleń.

Konkurs kierowany jest do młodzieży (od 12 do 19 roku życia) na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Kliknij na tytuł lub ilustrację aby dowiedzieć się więcej.