Czytelniczy Ekspres

W sobotę, 2 września, na terenie rekreacyjnym przy ulicy Żwirki (osiedle Suchostrzygi) odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji społecznej, zapoczątkowanej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, od roku 2015 objętej patronatem medialnym pary prezydenckiej: Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy.

W tym roku, w drodze głosowania, internauci wybrali do wspólnej lektury "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego – młodopolski dramat łączący w sobie autentyczne motywy weselne, interesujące dialogi oraz realistyczne epizody z rozbudowaną problematyką społeczno-polityczną, wątkami historycznymi, jak również elementami symboliczno-wizyjnymi.

Organizatorzy zadbali o wyjątkową scenerię oraz dodatkowe atrakcje, które wzbogaciły wspólne czytanie utworu. Suchostrzycki plac rekreacyjny, na potrzeby inscenizacji "Wesela", zamienił się w podkrakowskie Bronowice. Przy weselnym stole zasiadła Para Młoda oraz zaproszeni przez nią goście. Nie zabrakło poczęstunku, jak również tańców i przyśpiewek ludowych, inspirowanych kociewskim folklorem. Dzięki akompaniamentowi trąb, bębnów, diabelskich skrzypiec i akordeonu Tczewianie mogli poczuć się jak uczestnicy prawdziwej biesiady weselnej w wydaniu ludowym.

Zebrani z zaciekawieniem przysłuchiwali się dialogom Pana Młodego, Poety, Czepca oraz pozostałych weselników, mieli również okazję przypomnieć sobie popularne zwroty, które na stałe zagościły w polszczyźnie, jak choćby słynne: "Miałeś, chamie, złoty róg" "Wesele" czytali z podziałem na role: Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki i radni miasta: Gertruda Pierzynowska i Michał Bollin, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z dyrektorem Krzysztofem Kordą oraz dyrektorzy i nauczyciele tczewskich szkół podstawowych. Na przybyłych czekały liczne niespodzianki, wśród nich między innymi występ Zespołu "Frantówka" oraz Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej "Torpeda", quiz dotyczący okoliczności powstania czytanego tekstu, jak również wystawa poświęcona życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

Organizatorami tegorocznej edycji Narodowego Czytania byli Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie.

Narodowe Czytanie "Wesela" poprzedziło przypadające na rok 2018 obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Fot. Łukasz łabza
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kolejne numery wydań Kociewskiego Magazyny Regionalnego (66 - 67), które nie są już dostępne w sprzedaży, można teraz przeglądać on-line!