Gra Miejska Czytelniczym Ekspresem po Śródziemiu

Nagrody dla Tczewian podczas targów książki w Kościerzynie

W Kościerzynie po raz 18. odbyły się Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina". Udział wzięło wielu wystawców z całego Pomorza, wśród nich również wydawnictwa z Kociewia, jak również autorzy z naszego miasta.

Podczas targów promowano m.in.: literaturę piękną, poezję, historię, przewodniki turystyczne, wspomnienia, literaturę dziecięcą i wiele innych. Odbyły się spotkania z autorami. Główną atrakcją targów było wręczenie nagród – Remusowej Kary dla wyróżnionych książek. Spośród zgłoszonych publikacji nagrodzono łącznie 38 w kategorii książki kaszubskiej i pomorskiej. Główną nagrodą w Kościerzynie jest Remusowa Kara. To statuetka Remusa bohatera powieści Aleksandra Majkowskiego "Życie i przygody Remusa", który w okresie zaboru pruskiego chodził po Kaszubach z taczką (karą), od wsi do wsi i sprzedawał polskie i kaszubskie książki.

W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się czterech mieszkańców Tczewa, związani z naszą biblioteką. Główne nagrody otrzymali: dr Krzysztof Korda – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej za "Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961). Biografia Historyczna" w kategorii edycja kaszubska − opracowania naukowe oraz Józef Golicki członek Rady Programowej Kociewskiego Kantoru Edytorskiego − naszego wydawnictwa bibliotecznego, za albumy pt. "Żuławy – niezwykła kraina" i cykl publikacji pt. "Album Tczewski"” w kategorii książka pomorska − albumy. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Jan Kulas również członek rady naszego wydawnictwa za "Droga Jana Kasprowicza nad polskie morze" w kategorii książka pomorska − opracowania naukowe i eseje i Adam Murawski za "Rodzinne tradycje strażackie" w kategorii książka pomorska − albumy.

Wykaz wszystkich nagrodzonych książek dostępny jest na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kościerzynie

Na zdjęciu nagrodzeni autorzy z Kociewia z przewodniczącym jury prof. Tadeuszem Linknerem od lewej: Lech Zdrojewski, Jan Kulas, Krzysztof Korda, Tadeusz Linkner, Józef Golicki, Adam Murawski, Kamila Thiel, Danuta Thiel.

Fot. Piotr Kajzer / Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie.

Czytelniczy Ekspres

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kolejne numery wydań Kociewskiego Magazyny Regionalnego (66 - 67), które nie są już dostępne w sprzedaży, można teraz przeglądać on-line!

Lipiec 2017