Noc Bibliotek
Nagrody dla Tczewian podczas targów książki w Kościerzynie

W Kościerzynie po raz 18. odbyły się Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina". Udział wzięło wielu wystawców z całego Pomorza, wśród nich również wydawnictwa z Kociewia, jak również autorzy z naszego miasta.

Podczas targów promowano m.in.: literaturę piękną, poezję, historię, przewodniki turystyczne, wspomnienia, literaturę dziecięcą i wiele innych. Odbyły się spotkania z autorami. Główną atrakcją targów było wręczenie nagród ? Remusowej Kary dla wyróżnionych książek. Spośród zgłoszonych publikacji nagrodzono łącznie 38 w kategorii książki kaszubskiej i pomorskiej. Główną nagrodą w Kościerzynie jest Remusowa Kara. To statuetka Remusa bohatera powieści Aleksandra Majkowskiego "Życie i przygody Remusa", który w okresie zaboru pruskiego chodził po Kaszubach z taczką (karą), od wsi do wsi i sprzedawał polskie i kaszubskie książki.

W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się czterech mieszkańców Tczewa, związani z naszą biblioteką. Główne nagrody otrzymali: dr Krzysztof Korda ? dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej za "Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961). Biografia Historyczna" w kategorii edycja kaszubska ? opracowania naukowe oraz Józef Golicki członek Rady Programowej Kociewskiego Kantoru Edytorskiego ? naszego wydawnictwa bibliotecznego, za albumy pt. "Żuławy ? niezwykła kraina" i cykl publikacji pt. "Album Tczewski"? w kategorii książka pomorska ? albumy. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Jan Kulas również członek rady naszego wydawnictwa za "Droga Jana Kasprowicza nad polskie morze" w kategorii książka pomorska ? opracowania naukowe i eseje i Adam Murawski za "Rodzinne tradycje strażackie" w kategorii książka pomorska ? albumy.

Wykaz wszystkich nagrodzonych książek dostępny jest na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kościerzynie

Na zdjęciu nagrodzeni autorzy z Kociewia z przewodniczącym jury prof. Tadeuszem Linknerem od lewej: Lech Zdrojewski, Jan Kulas, Krzysztof Korda, Tadeusz Linkner, Józef Golicki, Adam Murawski, Kamila Thiel, Danuta Thiel.

Fot. Piotr Kajzer / Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Projekt Z książką na start
Logo GPEC
Program Academica
Logo Gamma
Logo Larix

Archiwum Kociewskiego Magazyny Regionalnego już jest dostępne on-line!

Lipiec 2018
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Brak wydarzeń
Biuletyn Informacji Publicznej