Noc Bibliotek

Marcin Kłodziński - Tczewski Panteon Katyński

Z okazji 77. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski, Kociewski Kantor Edytorski ? sekcja wydawnicza Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie przygotowała i wydała książkę pt. Tczewski Panteon Katyński. "Jeżeli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie", autorstwa Marcina Kłodzińskiego, pracownika tczewskiej książnicy, doktoranta Uniwersytetu Gdańskiego. Dzisiaj, w wersji elektronicznej, oddajemy ją w Państwa ręce.

Z pracy dowiadujemy się, że liczba dotychczas znanych nam osób z ziemi tczewskiej, które poniosły śmierć w wyniku ludobójczych działań władz ZSRS, wynosi ponad sześćdziesiąt. Wcześniej, przed badaniami Marcina Kłodzińskiego, wskazywano na znacznie mniejszą liczbę ofiar z Tczewa i innych miejscowości powiatu tczewskiego. W trakcie pisania pracy udało się również zweryfikować niektóre nazwiska, które ? jak się okazało błędnie ? były wymieniane w różnego rodzaju pomorskich spisach ofiar katyńskich. Zaprezentowano również, często wcześniej nieznane, zdjęcia mieszkańców Tczewa i powiatu tczewskiego ? ofiar zbrodni katyńskiej, udostępnione tczewskiej książnicy przez Muzeum Katyńskie w Warszawie. Okładkę do książki przygotował Stefan Kukowski.

Prezentowana publikacja jest owocem rozpoczętego w 2016 roku projektu realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie. Początek dały mu tczewskie władze miejskie, które zwróciły się do książnicy o sporządzenie listy, która stała się podstawą do napisania niniejszej pracy. Lista z nazwiskami została po raz pierwszy odczytana podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy Pomniku Ofiar Stalinizmu w dniu 13 kwietnia 2016 roku.

Praca ukazała się w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Tczewie, które sfinansowało druk. Książkę promowano podczas odsłonięcia Tczewskiego Panteonu Katyńskiego. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem czytelników, chcąc dotrzeć do jak największej ilości odbiorców, zwłaszcza młodzieży, praca została opublikowana w Internecie.

Wszystkich, którzy chcą zapoznać się z publikacją, zapraszamy do lektury, którą można rozpocząć klikając na link zamieszczony poniżej.:

Tczewski Panteon Katyński - ebook do pobrania.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Projekt Z książką na start
Logo GPEC
Program Academica
Logo Gamma
Logo Larix

Archiwum Kociewskiego Magazyny Regionalnego już jest dostępne on-line!

Czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Brak wydarzeń
Biuletyn Informacji Publicznej