Czytelniczy Ekspres

W miniony piątek, 10 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Piotrem Bolcem promujące jego najnowszą powieść pt. "Samson". Autor, mieszkaniec Tczewa właśnie w swoim rodzinnym mieście umieścił akcję kryminału, który z tego powodu nazywany jest "tczewskim kryminałem".

Spotkanie z czytelnikami było też okazją bliższego poznania pisarza, który przyznał, że pisał od najmłodszych lat. Początkowo do szuflady, później swoje teksty wysyłał na różne konkursy. Jedno z opowiadań Piotra Bolca znalazło się w zbiorze "Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia", zawierającym teksty uczestników warsztatów literackich Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Debiutował w 2014 roku powieścią o intrygującym tytule "Ludzie przechodni". Jak rozumieć ten tytuł? Tak autor określił ludzi żyjących w trudnym okresie przejścia od komunizmu do demokracji, w czasie które stanowi tło kryminalnej intrygi. Nasz gość zaznaczył, że najbardziej interesują go ludzkie emocje, motywy, które nakłaniają do popełnienia zbrodni. Widać to wyraźnie zarówno w debiutanckiej, jak i najnowszej powieści. Ale "Samson" to także powieść miejska. Tczew, jego ulice, budynki zostały w niej odwzorowane bardzo wiernie i tym samym autor przyczynia się do jego promocji. Zapytany, czy w kolejnych książkach Tczew, także będzie miejscem akcji, pisarz przyznał, że tak, ale będzie on ukazany w nieco innej rzeczywistości. Piotr Bolc okazał się ciekawym rozmówcą. Opowiedział zebranym w bibliotece czytelnikom, między innymi, kto jest jego literackim mistrzem, czyje kryminały czyta najchętniej, czy ma swoje pisarskie rytuały oraz dlaczego założył blog "Dziennik lektury", na którym dzieli się refleksjami z przeczytanych książek.

Na zakończenie spotkania autor podpisywał swoją najnowszą powieść.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kolejne numery wydań Kociewskiego Magazyny Regionalnego (66 - 67), które nie są już dostępne w sprzedaży, można teraz przeglądać on-line!