Czytelniczy Ekspres

O Słowenii w bibliotece na Górkach

Słowenia to mało znany, ale piękny i romantyczny kraj, o czym mogli się przekonać uczestnicy spotkania, które odbyło się w Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie. Zainteresowani zebrali się w bibliotece "na Górkach", by wysłuchać subiektywnych informacji o Słowenii i Słoweńcach oraz obejrzeć zdjęcia z tego kraju.

Gości przywitała p. Katarzyna Jędraszka i przekazała głos prelegentce ? Magdalenie Kargul. Poza przepięknymi krajobrazami Alp i słoweńskiego pogórza uczestnicy mogli dowiedzieć się co nieco o kulturze, która jest podobna do polskiej poprzez bliskość językową, choć ma też elementy, które wydają nam się nieco egzotyczne, jak obecne w czasie karnawału tradycyjne włochate przebrania zwane kurentami. Podobnie i legendy oraz podania związane ze stolicą Słowenii ? Lublaną, Krasem czy śpiącym w górach Karyntii Królem Matjažem. Prezentacji towarzyszyła muzyka, w tym urywek tradycyjnej polki "Na Golico". Wszystko okraszone zostało odniesieniami do literatury, która za miejsce akcji obrała Słowenię lub którą stworzyli słoweńcy pisarze i poeci. A że w Słowenii miłość ma nawet specjalną formę gramatyczną, czyli liczbę podwójną, to i romantyczne wątki w literaturze języka słoweńskiego są liczne. Spotkanie zakończyło się żywą dyskusją na temat podróżowania. Pojawiły się również pierwsze nieśmiałe deklaracje, że to nie ostatnia tego typu prelekcja "na Górkach". Filia nr 7 czeka więc na chętnych prelegentów, którzy chcieliby podzielić się swoimi wrażeniami z podróży, tych bliższych i tych zupełnie dalekich.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kolejne numery wydań Kociewskiego Magazyny Regionalnego (66 - 67), które nie są już dostępne w sprzedaży, można teraz przeglądać on-line!