Z książką na start

?Z książką na start? ? projekt skierowany do dzieci w wieku do 6 lat i ich rodziców rusza od września w Tczewie, Sopocie, Rumii, Redzie i Wejherowie. Organizator akcji, Fundacja Metropolia Dzieci, zaprasza do bibliotek po odbiór BEZPŁATNEJ KSIĄŻKI i Paszportu Bibliotecznego, czyli Pakietu Startowego Małego Czytelnika.

Fundacja Metropolia Dzieci wraz z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku rozpoczęły realizację projektu ?Z książką na start? w marcu 2016 r. Do końca sierpnia swoją przygodę z biblioteką zapoczątkowało już ponad 2000 najmłodszych mieszkańców Gdańska. Akcja wzorowana jest na brytyjskim projekcie Bookstart, który działa od 1992 roku i przynosi świetne rezultaty.

Zachęcamy rodziców i dzieci do odwiedzenia biblioteki, gdzie Młody Czytelnik, po zapisaniu się do biblioteki, otrzyma Pakiet Startowy, a w nim Paszport Biblioteczny oraz książkę dopasowaną do jego wieku i zainteresowań ? w prezencie. Na dobry start! W Paszporcie Mały Czytelnik będzie zbierał pieczątki, które otrzyma za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego. Po uzbieraniu 10 pieczątek otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. To świetna motywacja dla dzieci. W tym wieku czytanie książek jest konkurencyjne dla telewizji i komputera.

Celem projektu jest nie tylko wzrost czytelnictwa. To rzeczywiście najszybszy i najbardziej wymierny rezultat akcji. Najważniejsze jednak jest, aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wspólnie wybierając książki, a w domu przy czytaniu książki. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i w nich znajdowali ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. To wszystko zaowocuje w trudnym czasie dojrzewania ? rodzicom łatwiej będzie utrzymać kontakt z dzieckiem dzięki rozmowom, a później w dorosłym życiu da oczytanemu dziecku przewagę w zdobyciu ciekawej pracy i przyjaciół. Wierzymy, że uczestnicząc w projekcie ?Z książką na start?, inwestujemy w przyszłość najmłodszych członków rodziny ? dzieci, w ich wiedzę i pewność siebie, którą wykorzystają wchodząc w dorosłość i podejmując mądre decyzje. Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny.

Spodziewamy się również, że rodzice i opiekunowie, odwiedzający biblioteki wspólnie z maluchami, będą mieli okazję się przekonać, że księgozbiór jest naprawdę imponujący i każdy znajdzie coś dla siebie.

Zapraszamy do biblioteki, by zapisać tam dzieci oraz odebrać bezpłatny Pakiet Startowy.

Tczewskie biblioteki biorące udział w projekcie ?Z książką na start?:
    - Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie i jej filie. Pakiet Startowy można otrzymać w filiach biblioteki, adresy poniżej:
  • Filia na Czyżykowie, ul. Konarskiego 15
  • Filia na Suchostrzygach, ul. Jagiełły 8
  • Filia na osiedlu Staszica, ul. Pionierów 7
  • Filia na Starym Mieście, ul. Kościuszki 1
  • Filia na osiedlu Wincentego Witosa, ul. Broniewskiego 35
  • Filia na Nowym Mieście, ul. Wyzwolenia 1

• Kontakt z biblioteką: www.mbp.tczew.pl www.facebook.pl/mbptczew tel. 58 531 35 50

Więcej informacji o projekcie oraz adresy wszystkich bibliotek można znaleźć na stronie www.zksiazkanastart.pl oraz stronach www. bibliotek. Zapraszamy również do śledzenia profilu projektu na Facebook?u.

Patroni projektu ?Z książką na start?
Prezydent Miasta Tczewa, Marszałek Województwa Pomorskiego, Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Darczyńcy projektu ? Z książką na start?
Fundacja PZU, Fundacja LOTOS, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Interior 3D.

Wydawnictwa: Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Adamada, Ameet, Zakamarki, Omnibus, Bis, Egmont, Publicat, Papilon, Czerwony Konik, Czarna Owca, Media Service Zawada, Media Rodzina.

Kolejne numery wydań Kociewskiego Magazyny Regionalnego (66 - 67), które nie są już dostępne w sprzedaży, można teraz przeglądać on-line!

Luty 2017