Najnowsze artykuły
Zgłoszenia do udziału w konkursie historycznym
Zapraszamy serdecznie do udziału w IX edycji konkursu historycznego „Tczew w czasie i przestrzeni”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie. Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Głównym jego zadaniem jest promowanie wiedzy o dziejach Grodu Sambora.
Eliminacje szkolne odbędą się w styczniu 2025 roku, finał zaplanowany jest na pierwszą połowę marca 2025 roku.
Konkurs, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich edycjach, będzie się składał z dwóch etapów. Pierwszy, organizowany w szkołach, będzie miał na celu wyłonienie spośród chętnych uczniów klas IV-VI trzech laureatów, którzy osiągną najlepsze wyniki w przygotowanym przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej teście wyboru. Zwycięzcy z poszczególnych placówek zyskają prawo do wzięcia udziału w drugim, międzyszkolnym etapie konkursu.
Zaproszenia wraz ze szczegółami zostaną przekazane do tczewskich szkół podstawowych, a o udziale zdecyduje kolejność zgłoszeń – liczba miejsc ograniczona!
Wymienialnia Książek coraz bliżej!
Już wkrótce w bibliotece przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6 na Starym Mieście odbędzie się Wymienialnia Książek!
Zapraszamy serdecznie w sobotę 7 grudnia od godz. 9:00 do 15:00, a także we wtorek 10 grudnia i czwartek 12 grudnia (w godzinach 16:00 – 18:00). Oczywiście, księgozbiór zmieniać się będzie z każdą godziną w miarę jak kolejne tytuły będą zmieniały swoich właścicieli, a więc można będzie pojawić się kilkukrotnie i sprawdzić, czy nie pojawiło się coś „dla nas”
Kolory i dźwięki Kociewia
-projekt dźwiękowo – fotograficzny Magdy Świerczyńskiej-Dolot
Pamięć jest bardzo ważna. Przekazywana z pokolenia na pokolenie uczy, uświadamia, zmusza do refleksji. Czas mija i ludzie, którzy pamiętają dawne czasy, odchodzą. Jednym ze sposobów przechowywania wspomnień są rozmowy, niespieszne słuchanie i nagrania.
Nagrania dźwiękowe są intymne, pozwalają uchwycić Człowieka w całej palecie barw, związanych z różnymi emocjami w głosie. Dźwięk działa na wyobraźnię, tworzy przed oczami obrazy.
W ramach projektu powstało osiem portretów dźwiękowych najstarszych kobiet – mieszkanek Kociewia Kobiet – kwiatów Kociewia, bo z kwiatami i barwami – obok haftu i gwary – ten region kojarzy się potencjalnemu przechodniowi. Osiem wspaniałych opowieści o dawnym Kociewiu, życiu na wsi i w mieście, trudach związanych z wojną, dzieciństwie i pasji oraz miłości do regionu.
Zaproszenie na konferencję „Życie w labiryncie sztuki”
Szanowni Państwo,
w imieniu Stowarzyszenia CREM i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie serdecznie zapraszamy na konferencję „Życie w labiryncie sztuki”, która odbędzie się 27 listopada 2024 r.. To wyjątkowa okazja do zgłębienia związków polskiej sztuki, literatury i historii, skierowana do nauczycieli pragnących inspirować swoich uczniów poprzez kulturę.
Tematy konferencji:
- Dał nam przykład Bonaparte… Legenda napoleońska w sztuce polskiej.
- Batalistyka. Walka i obrazy wojny.
Każdy uczestnik otrzyma dla szkoły:
- Dwie wystawy (12 plansz) oraz komplet broszur dla uczniów.
- Mini podręcznik z gotowymi scenariuszami lekcji.
- Dostęp do platformy internetowej z dodatkowymi czterema lekcjami online.
Termin: 27.11.2024, godz. 11:30
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie
Dawnych obyczajów rok cały – promocja książki Romana Landowskiego
W czwartek 21 listopada 2024 r. w Bibliotece Głównej miała miejsce promocja nowego wydania książki Romana Landowskiego „Dawnych obyczajów rok cały„. Wydarzenie to wywołało duże zainteresowanie czytelników nie tylko z Tczewa, ale i z całego Kociewia! W wypełnionej do ostatniego miejsca sali konferencyjnej Biblioteki Głównej na Starym Mieście, zgromadzeni goście mogli usłyszeć nie tylko o samej książce, ale także o wierzeniach i tradycjach z naszego regionu. Te, pozbierane niegdyś i spisane przez Romana Landowskiego, są świadectwem bogatej kultury ludowej Kociewia, która jednak bywa znana coraz mniejszej liczbie osób. Na szczęście, publikacje takie jak „Dawnych obyczajów rok cały” pozwalają ocalić ją od zapomnienia, a często odkrywają przed nami źródła tradycji i zwyczajów, które obchodzone są na Kociewiu do dzisiaj.
W spotkaniu udział wzięły osoby, dzięki którym nowe wydanie książki mogło dojść do skutku: Janusz Landowski (prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej), Tomasz Graban (jeden z autorów zdjęć) oraz prof. dr. hab. Edwardem Jakielem (autor wstępu do książki). Spotkanie prowadziła prowadziła Beata Graban.
Wszyscy goście obecni na spotkaniu otrzymali bezpłatny egzemplarz publikacji – oczywiście mało kto mógł się oprzeć zerkaniu do treści książki.
Wydawcą książki „Dawnych obyczajów rok cały” jest Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, a mecenat objęły Fabryka Sztuk oraz Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.
Lista osób nagrodzonych i wyróżnionych w eliminacjach finałowych w kategorii recytacje w XVI Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego
XVI Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego eliminacje finałowe w Tczewie
LISTA OSÓB NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH W KATEGORII: RECYTACJE
Uczestników Konkursu w grupie od przedszkola do szkół podstawowych klas I-V oceniali jurorzy:
- Maria Pająkowska – Kensik
- Aleksandra Kęprowska
- Zofia Daniel
Przedszkola i klasy 0
kategoria: proza i poezja
- I miejsce: Lena Kaszlewicz (Przedszkole Samorządowe „Pod Kasztankiem”)
- II miejsce: Monika Czeplina (Gminne Przedszkole w Zblewie)
- III miejsce: Liliana Markiewicz (Zespół Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie, Przedszkole Jedyneczka)
- Wyróżnienie: Letycja Klozyk-Aszyk (Przedszkole nr 2 w Pelplinie)
- Wyróżnienie: Lena Trosdowska (Przedszkole nr 8 w Świeciu)
Dawnych obyczajów rok cały – promocja książki Romana Landowskiego
W czwartek 21 listopada o 17:00, w Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6, odbędzie się promocja nowego wydania publikacji Romana Landowskiego „Dawnych obyczajów rok cały”.
Książka, bogato ilustrowana pejzażami oraz fotografiami dzieł sztuki pomorskich twórców ludowych, zostanie zaprezentowana Czytelnikom, dzięki projektowi wydawniczemu zrealizowanemu przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej.
Wstęp wolny! Każdy z obecnych uczestników promocji otrzyma bezpłatny egzemplarz!
Wydawcą książki jest Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, a do mecenatu przystąpiła Fabryka Sztuk i Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie