Najnowsze artykuły

Udajmy się na „Tęczową wędrówkę” z Zofią Daniel i tczewską biblioteką

W najbliższy czwartek, 22 października będzie miało miejsce spotkanie z tczewską poetką, Zofią Daniel. Podczas spotkania autorka będzie promować swój najnowszy tomik wierszy dla dzieci „Tęczowa wędrówka”. Wydarzenie organizowane jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Czytelniczy Rejs” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków z Funduszu Promocji Kultury.

Utwory Zofii Daniel są wyjątkowe, nastawione na uczucia oraz piękno natury. Świat rzeczywisty przeplata się w nich ze światem magicznym. Codzienny spacer zmienia się w niezwykłą przygodę, a opisywana przyroda przypomina czarodziejską krainę rodem z baśni.

Na chłopski rozum, czyli w co dawniej na Kociewiu wierzono

W piątek, 16 października 2020 roku, w ramach projektu „Czytelniczy Rejs”, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie odbyło się spotkanie z Natalią Zacharek, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Manowce, koordynatorką projektów kulturowych, a także doktorantką wydziału etnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Tczewskiej.

Konkurs plastyczny Morskie Opowieści

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie zaprasza przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym zatytułowanym „Morskie opowieści”. Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni, kreatywności i zdolności plastycznych dzieci, a także promowanie i rozpowszechnianie morskiego wizerunku Polski przy jednoczesnym rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych.

„Morskie opowieści” mogą być rozumiane jako plastyczna interpretacja dowolnego opowiadania bądź legendy, jak również szeroko rozumianej literatury o tematyce morskiej, także tej z motywami świata podwodnego.

Kliknij na ilustrację aby czytać dalej

Spotkanie z Jarosławem Mykowskim

Na talerzu widać, jak ciekawa potrafi być historia

Sobotni wieczór w Miejskiej Bibliotece Publicznej upłynął niezwykle smakowicie. Tego dnia odbyło się spotkanie z twórcą książki „Smaki Pomorza”, Jarosławem Mykowskim. Autor opowiadał m.in. o kulturze jedzenia w różnych regionach Pomorza, ewolucji tej kuchni na przestrzeni dziejów oraz najciekawszych potrawach z Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla. Z gościem rozmawiał dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Krzysztof Korda.

Wandzia Węszynos i spółka, czyli spotkanie autorskie z Agnieszką Urbańską

W piątek, 9 października, w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościuszki w ramach akcji „Czytelniczy Rejs” odbyło się spotkanie online z autorką książek dla dzieci i młodzieży, Agnieszką Urbańską. Spotkanie poprowadziły bibliotekarki z filii dziecięcej – Katarzyna Piernicka i Katarzyna Biernat.

Agnieszka Urbańska to pisarka, której specjalnością są opowiadania dla najmłodszych czytelników. Jest znana z takich publikacji, jak: „Opowieści z Kapciuchowa”, „Potwór z Ulicy Pomidorowej”, „Czarownica w wielkim mieście” czy serii detektywistycznej dla dzieci o Wandzi Węszynos. W swoich książkach autorka kreuje niezwykły, magiczny świat, który może zrozumieć wyłącznie otwarty i pozbawiony krytycyzmu umysł dziecka.

Spotkanie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie odbyło się w formie online. Uczestniczące w wydarzeniu dzieci miały okazję poznać jedną ze swoich ulubionych pisarek i zadać jej kilka nurtujących pytań. Mali czytelnicy pytali gościa m.in. o początki kariery pisarskiej, ulubione książki, najchętniej odwiedzane miejsca w Polsce czy wspomnienia z lat szkolnych. Autorka opowiedziała także o swoich rytuałach związanych z pisaniem książek.

Urodzinowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci

07 października 2020 r. Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci świętował swoje 5 urodziny. Inauguracyjne spotkanie klubu miało miejsce w Dzień Głośnego Czytania –  29 września 2015 roku.

W ciągu tych 5 lat odbyło się 55 spotkań (w tym 5 on-line), omówiliśmy 48 książek 43 autorów, siedem razy spotykaliśmy się z autorami książek dla dzieci. Wykonaliśmy także mnóstwo fantastycznych prac plastycznych.