Szczypta Meksyku w tczewskiej książnicy

W Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie odbyło się spotkanie pt. Magiczny Meksyk – sztuka i poezja.

W trakcie spotkania zebrani wysłuchali wierszy w języku hiszpańskim (urzędowym języku Stanów Zjednoczonych Meksyku), które recytowała Maja Zawierzeniec, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich oraz Instytutu Studiów Europejskich Uniwersytetu Warszawskiego. Najważniejsze zainteresowania pochodzącej z Tczewa autorki to literatura i sztuka latynoamerykańska, zwłaszcza literatura meksykańska tworzona przez kobiety oraz sztuka meksykańska XX w. a także relacje kulturowo-biznesowe Chiny-Ameryka Łacińska.

Młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkól Katolickich w Tczewie przedstawiła natomiast przygotowaną pod kierunkiem Iwony Piskorskiej prezentację multimedialną przybliżającą zebranym niezwykle barwny Meksyk, do którego przeniósł obecnych za pomocą gry na gitarze klasycznej Bartosz Paprot.

Zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić wystawę polsko-meksykańską, na której można było zobaczyć prace młodych artystek i artystów z obydwu państw, wiążących się z tematyką relacji międzykulturowych: poznawania siebie poprzez poznawanie innego oraz wzajemnych inspiracji społecznych, historycznych i kulturowych. Wystawa ta będzie prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej do końca kwietnia b.r.

Na zakończenie zaserwowano tradycyjne potrawy meksykańskie przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie pod kierunkiem nauczyciela Piotra Popielarczyka.

W trakcie spotkania można było również zakupić poezję Mai Zawierzeniec.