Obchody Dnia Austrii w Tczewie

We wtorek 27 października w związku z obchodami Narodowego Święta Austrii gościliśmy w Tczewie Konsula Honorowego Republiki Austrii Marka Kacprzaka. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystości na cmentarzu żołnierzy austriackich, przy ulicy Dworzec Suchostrzygi, gdzie uczczono pamięć ofiar wojny prusko-austriackiej ? wydarzeń z 1866 roku. Kwiaty i znicze pod pomnikiem złożyli: Konsul Honorowy Republiki Austrii w Gdańsku Marek Kacprzak, Konsul Generalna Niemiec Cornelia Pieper, przedstawiciele władz Tczewa z Wiceprezydentem Adamem Urbanem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Mirosławem Augustynem, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 oraz przedstawiciele stowarzyszeń i mieszkańcy.

Dalsza część obchodów miała miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej i dotyczyła kultury Austrii, którą przybliżył Prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie dr Michał Kargul, mówiąc o cmentarzu żołnierzy austriackich oraz dr Bartosz Dąbrowski z Uniwersytetu Gdańskiego, który przedstawił obraz współczesnej literatury austriackiej. Głos zabrał również główny gość spotkania Marek Kacprzak Konsul Honorowy Republiki Austrii w Gdańsku, który opowiedział o pracy konsula, podkreślając jej rolę na arenie międzynarodowej. Ponadto dodał, iż Tczew z uwagi na jedyny cmentarz żołnierzy austriackich w Polsce Północnej jest ważnym miastem w stosunkach austriacko-polskich.

Organizatorami Obchodów Dnia Austrii w Tczewie byli:

• Konsulat Republiki Austrii w Gdańsku,
  • Prezydent Miasta Tczewa,
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie,
  • Nadwiślański Klub Krajoznawczy Trsow,
  • Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego,
  • Stowarzyszenie Polsko-Austriackie w Gdańsku oraz
  • Szkoła Podstawowa nr 8 im. św. Wojciecha w Tczewie.