Ferie zimowe w Sekcji Historii Miasta

Sekcja Historii Miasta przygotowała następujące propozycje spędzenia wolnego czasu w okresie ferii zimowych, z których skorzystało łącznie 398 osób:

* Warsztaty archeologiczne pt. „Z archeologią za pan brat” przygotowane i prowadzone przez Andrzeja Wędzika, pracownika Muzeum Narodowego w Gdańsku, członka Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich i pasjonata prehistorii, który popularyzuje pradzieje Kociewia na łamach „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak wyglądało życie człowieka w epoce kamienia oraz poznali różne gatunki krzemienia. Pogadanka została zobrazowana replikami broni i narzędzi, m. in. noży, strzał, toporów, drapaczy. Atrakcją zajęć był pokaz techniki obróbki krzemienia oraz możliwość samodzielnego wykonania kilku prostych czynności przy pomocy nożyków i drapaczy krzemiennych. Elementami dodatkowymi zajęć był test na spostrzegawczość. W warsztatach, które odbyły się 3 lutego 2009 roku, wzięły udział grupy zorganizowane ze Szkoły Podstawowej nr 2 i 5 w Tczewie, Świetlicy Środowiskowej „Emaus” i Domu Dziecka w Tczewie.
W warsztatach archeologicznych uczestniczyły 93 osoby. Zdjęcia z warsztatów do obejrzenia w naszej galerii.

* Zajęcia pn. „O historii Tczewa na wesoło” Zajęcia składały się z przeróżnych ćwiczeń edu/kacyjnych wykonywanych w grupie (tczewski głuchy telefon, w którym hasłami są tytuły książek o mieście; układanie puzzli „Tczew z przełomu XIX i XX wieku na pocztówkach T. Spionka”; rozpoznawanie przeznaczenia archiwaliów np. recepta z II wojny światowej, świadectwo szkolne, rachunek…; lokalizacja tczewskich zabytków na mapie; krzyżówki) i indywidualnie (kolorowanie kserokopii starej ryciny przedstawiającej jeden z tczewskich zabytków). Zajęcia były prowadzone w oparciu o nowoczesne techniki prezentacji (pokaz slajdów). W zajęciach historycznych wzięły udział grupy zorganizowane ze Szkoły Podstawowej nr 2 i 5 w Tczewie, Świetlicy Środowiskowej „Emaus”
i Domu Dziecka w Tczewie. W zajęciach historycznych uczestniczyło144 dzieci. Zdjęcia z zajęć do obejrzenia w naszej galerii

* Podczas ferii zimowych 161 osób w ramach grup zorganizowanych zwiedziło wystawę poświęconą zasłużonym tczewianom „Pozostawili trwały ślad na Ziemi Tczewskiej”. Zdjęcia z wystawy znajdują się w galerii „O historii Tczewa na wesoło”.